Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine. Hlava štátu tvrdí, že naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje.

24.02.2024 12:32
debata (67)
Čaputová: Ukrajina sa ubráni, ak ju bude podporovať demokratický svet
Video
Prezidentka Zuzana Čaputová k druhému výročiu veľkej ruskej invázie na Ukrajinu. Zdroj: FB Z. Čaputovej

„Často pritom počúvame, prečo sa Ukrajinou vôbec zaoberáme. Je to preto, že na Ukrajine sa bojuje aj za rešpekt k štátnej suverenite a územnej celistvosti, ktoré boli pošliapané a vyžaduje ich každá krajina, aj Slovensko," napísala. Zároveň je toho názoru, že záujem a empatia s tými, ktorí trpia, nie je prejav naivity či slabosti, ale prejav ľudskosti. „Ja vám práve za takúto podporu Ukrajine a Ukrajincom, za vašu solidaritu, za otvorenie vašich sŕdc a domovov pre utekajúcich pred hrôzami vojny ďakujem. Sme na správnej strane dejín, na strane medzinárodného práva, na strane väčšiny krajín sveta, ktoré ruskú agresiu odmietajú," dodala.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Ukrajinský veľvyslanec: Putin má choré predstavy. Rusko môže zastaviť len sila

Prezidentka zdôraznila, že Slovensko je aj po dvoch rokoch od začiatku vojenského konfliktu bezpečným miestom. Sloboda a zvrchovanosť našej krajiny je podľa nej chránená ozbrojenými silami a našimi spojencami, „pretože v NATO platí princíp jeden za všetkých, všetci za jedného".

67 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Zuzana Čaputová