Pellegrini: Menovanie šéfa SIS ostáva v kompetencii prezidenta. Danko žiada tvrdší prístup

Vymenovanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) ostáva stále v kompetencii prezidenta. Po rokovaní vlády to uviedol predseda Národnej rady Peter Pellegrini (Hlas). Zmena štatútu SIS môže podľa Pellegriniho pomôcť vláde nanajvýš dočasne vyriešiť otázku vedenia SIS v prípade nečinnosti hlavy štátu.

26.02.2024 14:46
SR Bratislava politika vláda 19. schôdza BAX Foto: ,
Premiér Robert Fico a predseda NR SR Peter Pellegrini prichádzajú na 19. rokovanie vlády SR v pondelok 26. februára 2024 v Bratislave.
debata (5)

Zdôraznil tiež, že naďalej platí jeho postoj, že prezidentovi nebudú odoberané takéto kompetencie. „Myslím si, že takýto zmenený štatút sa v prípade normálnej komunikácie medzi vládou a prezidentským palácom do budúcna nikdy ani nebude musieť uplatniť," vyjadril sa šéf parlamentu.

Prezidentka nevidí dôvod ponáhľať sa pri rozhodnutí o menovaní šéfa SIS
Video

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a podpredseda parlamentu Andrej Danko sa na margo zmeny štatútu SIS vyjadril, že je plne stotožnený s tým, že kto vládne, by mal mať v rukách nástroje. „Myslím si, že by sme mali byť oveľa tvrdší, nielen v SIS, ale aj v iných inštitúciách," vyjadril sa šéf národniarov. Následne spomenul Rozhlas a televíziu Slovenska, Najvyšší kontrolný úrad či Národnú banku Slovenska. „Vždy poukazujem na príklad Spojených štátov amerických. Tam prezident, pokiaľ sa chopí moci, vymení ešte aj ľudí v šatni. Verím, že taký stav raz bude aj na Slovensku, že ak získate dôveru, tak nebudete musieť bojovať s niektorými ľuďmi, ktorí sú zabetónovaní v inštitúciách,“ vraví Danko. Poznamenal, že nejestvuje nezávislý odborník a každý, kto sa nachádza vo vysokej štátnej funkcii, „musel sedieť v kancelárii Matoviča, Sulíka, Kollára, alebo Fica, Pellegriniho, Danka". Predseda SNS doplnil, že už odmieta počúvať reči o „kvázi demokratických inštitúciách alebo mechanizmoch".

gašpar tibor, gašpar pavol Čítajte viac Gašpar: Môj syn spĺňa predpoklady na šéfa SIS

Vláda pred niekoľkými dňami schválila doplnenie štatútu SIS, išlo o utajený materiál. Ešte pred tým vybrala na post šéfa SIS Pavla Gašpara, ktorý dosiaľ pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti. Prezidentka Zuzana Čaputova na margo toho, kedy vymenuje nového riaditeľa SIS, keďže ide o kompetenciu, ktorá prináleží hlave štátu, uviedla, že nevidí dôvod ponáhľať sa s takým dôležitým a zodpovedným rozhodnutím. Naznačila tiež, že to môže trvať i mesiace, pričom jej samotnej sa čoskoro končí prezidentský mandát. Vnímala tiež náznaky zo strany premiéra Roberta Fica, že by jej mohli túto kompetenciu odobrať, proti tejto možnosti sa ale postavil jeho koaličný partner Peter Pellegrini.

Iris Kopcsayova portret Čítajte viac Naťahovanie o Gašpara pokračuje, kúpte si pukance
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská informačná služba #Andrej Danko #Peter Pellegrini #Zuzana Čaputová