Ústavný súd spojil podania k novele Trestného zákona do jedného konania

Ústavný súd spojil podanie od prezidentky Zuzany Čaputovej a podania od dvoch skupín poslancov Národnej rady (NR) SR v súvislosti s novelou Trestného zákona do spoločného konania.

27.02.2024 16:28
debata (13)

Ako informovala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová, súd tak rozhodol na neverejnom zasadnutí pléna. „Toto uznesenie nadobúda právoplatnosť a vykonateľnosť okamihom jeho prijatia Ústavným súdom Slovenskej republiky," uvádza sa v tlačovej správe.

Prezidentka Čaputová: Trestnú novelu som musela podpísať, aj keď s ňou nesúhlasím
Video

Novelu Trestného zákona schválila koalícia v NR SR vo štvrtok 8. februára. Následne ju mal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) podpísať a doručiť prezidentke Zuzane Čaputovej do prezidentského paláca, ktorá novelu mohla buď podpísať, alebo vetovať. Fico však zmenu trestných kódexov do podateľne zaslal až po šiestich dňoch od jej schválenia v parlamente, teda 14. februára. Hlava štátu sa v piatok 16. februára rozhodla novelu Trestného zákona podpísať. Súčasne podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie tejto novely. Zároveň podala návrh na pozastavenie účinnosti, kým súd o jej návrhu nerozhodne.

SR Bratislava NRSR parlament 9. schôdza BAX Čítajte viac O Trestnom zákone sa rokuje zrýchlene. Susko: Čas hrá proti obetiam znásilnenia. Poslanci odmietli viaceré návrhy

Hnutie Progresívne Slovensko 19. februára informovalo, že pripravilo na Ústavný súd podnet na preskúmanie novely Trestného zákona, v ktorom rovnako ako prezidentka Zuzana Čaputová žiada pozastavenie účinnosti. „Novela nemôže vstúpiť do účinnosti ani na jediný deň, inak napácha nezvratné škody pre spoločnosť,“ vyhlásil predseda PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka. Ako ďalej vtedy povedal, hnutie má k dispozícií potrebných 30 poslancov a poslankýň na podanie podnetu.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Prezidentka vníma nezverejnenie novely Trestného zákona ako obštrukciu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemo­kratické hnutie a hnutie Slovensko podali 20. februára podnet na Ústavný súd SR v prípade novely Trestného zákona. Poslanci namietajú nesúlad schválených zmien v parlamente. Ako ďalej informovala poslankyňa Mária Kolíková (SaS), podnet má viac ako 80 strán a obsahuje pripomienky, ako napr. nesplnenie podmienky skráteného legislatívneho konania, spôsob prerokovania novely a hlasovanie o nej, ale aj obsah právnej úpravy.

Fico: Vťahuje prezidentka Ústavný súd do politického súboja?
Video
13 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd #novela Trestného zákona