Pellegrini sa zhodol s Írmi, že je neprijateľné zrušiť v EÚ právo veta

Pre Írsko je rovnako ako pre Slovensko neprijateľné, aby sa pri rozhodovaní v Európskej únii odoberalo členským krajinám právo veta. Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa na tom podľa vlastných slov zhodol v stredu v Dubline s írskymi predstaviteľmi. Šéf parlamentu o tom informoval na sociálnej sieti.

28.02.2024 19:29
Peter Pellegrini Foto: ,
Predseda parlamentu a líder Hlasu Peter Pellegrini
debata (11)
Peter Pellegrini navštívil Írsko. O čom hovoril s írskym prezidentom?
Video

Pellegrini rokoval s prezidentom Michaelom D. Higginsom o ruskej agresii na Ukrajine, konflikte Izraela s Palestínou či budúcnosti EÚ z pohľadu menších členských štátov, informovalo tlačové oddelenie NR SR. Stretol sa aj s predsedom Dolnej snemovne parlamentu Seánom Ó Fearghaílom a predsedom Senátu Jerrym Buttimerom.

„Írsko je rovnako malá krajina ako Slovensko a tu sme našli spoločnú reč aj s predsedami parlamentu aj s pánom prezidentom, že akékoľvek úvahy, aby sa v rámci… myšlienky posilnenia akcieschopnosti Európskej únie jednotlivým členským krajinám odoberalo právo veta v ďalších a ďalších oblastiach nášho fungovania, je absolútne neprijateľné,“ povedal Pellegrini.

Úspech a zmysel EÚ podľa neho spočíva v tom, že členské krajiny napriek rozdielom hľadajú pri ťažkých problémoch jednotu. „Akékoľvek posúvanie do systému hlasovania väčšiny by spôsobovalo, že Slovensko, ale aj Írsko ako malá krajina, by bolo v zásadných otázkach prehlasované a boli by sme len pasívnymi prijímateľmi rozhodnutí väčších krajín,“ zdôraznil.

Pellegrini na oficiálnej návšteve Írskej republiky pripomenul aj symboliku 20. výročia vstupu SR do EÚ, keďže v tom čase predsedalo Rade EÚ práve Írsko.

Spomenul tiež komunitu viac ako 15.000 Sloveniek a Slovákov žijúcich v Írsku. Podľa vlastných slov ho veľmi potešilo, že najvyšší írski predstavitelia na stretnutiach konštatovali, že slovenskú komunitu a jej fungovanie vnímajú v krajine ako veľký prínos.

Za veľmi pozitívnu označil ekonomickú výmenu SR s Írskom, ktorá neustále rastie. Informoval, že slovenský veľvyslanec v Írsku organizuje v máji investičné fórum v Dubline.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Írsko #Peter Pellegrini