Exšéf kontrarozviedky SIS Gašparovič požiadal v Bosne o azyl, našli ho v Mostare

Po bývalom vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry Mariánovi Kučerkovi a bývalom šéfovi operatívcov NAKA Jánovi Kaľavskom požiadal o azyl v Bosne a Hercegovine aj bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Gašparovič.

29.02.2024 15:13
gašparovič Foto: ,
Peter Gašparovič počas príchodu na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, október 2021
debata (3)

Informuje o tom na svojej internetovej stránke Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Zatiaľ čo Kučerka sa zdržuje v Sarajeve a Kaľavský v meste Trebinje, Gašparovič podľa investigatívcov pobýval v Mostare.

Sud s Kučerkom. Hovorí kajúcnik Makó, obhajca aj prokurátor
Video

„Jeho škodovku s bratislavskými evidenčným číslom vozidla, na ktorej do Bosny a Hercegoviny prišiel, sme začiatkom februára našli zaparkovanú pred vchodom do bytovky v Mostare. Paradoxne v blízkosti sídla dvoch dôležitých bosnianskych bezpečnostných agentúr – Štátneho úradu pre pátranie a ochranu (SIPA) a Spravodajskej a bezpečnostnej služby (OSA)," uviedlo ICJK.

Zároveň pripomenulo, že Gašparoviča právoplatne odsúdili za korupciu. „Z väzenia sa dostal na podmienku po takmer dvadsiatich mesiacoch. Najvyšší súd v januári rozhodol, že mal dostať vyšší trest," pripomenulo centrum s tým, že Gašparovič už vtedy na súde nebol prítomný.

peter gašparovič Čítajte viac Polícia vyhlásila pátranie po bývalom šéfovi kontrarozviedky SIS

„Najvyšší súd o tom, že Gašparovič je v Bosne a Hercegovine, informoval Interpol. Preto 17. januára 2024 rozhodol, že bude proti nemu konať ako proti ušlému. Hneď na druhý deň ráno Gašparovičov advokát Adrián Kucek súdu doručil list, v ktorom súhlasí s konaním vo svojej neprítomnosti. Nekonalo sa teda proti nemu ako proti ušlému a súd dokonca zrušil aj zatykač," pripomenulo ICJK.

Keďže najvyšší súd vyhovel dovolaniu úradu špeciálnej prokuratúry, Gašparovičov prípad vracia späť inému senátu Najvyššieho súdu, ktorý musí rozhodnúť znova a podľa ICJK je pravdepodobné, že čin bude posudzovať prísnejšie. „Gašparovičovi tak hrozí návrat do väzenia," dodalo investigatívne centrum.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Bosna a Hercegovina #Marián Kučerka #Peter Gašparovič