Prípad holandského kapitána, obžalovaného z vraždy Slovenky z roku 2014, pokračuje výsluchom svedkov

Na pôde Mestského súdu Bratislava I dnes pokračuje pojednávanie v kauze holandského lodného kapitána Gerrita Jana Kramera obžalovaného z vraždy priateľky Simony. Súd na pojednávanie predvolal troch svedkov. Jedným z nich bol majiteľ baru Sailor Jerry, v ktorom bol obžalovaný aj s poškodenou v deň skutku v roku 2014.

07.03.2024 11:13
Holanďan väzba vražda Foto:
Holanďan Gerrit Jan Kramer na snímke s nebohou Simonou, ktorú mal podľa obžaloby zavraždiť.
debata (1)

„Boli už dosť opití," povedal svedok. Ako ďalej uviedol, Simonu neskôr odprevadil domov iný muž. Obžalovaný Kramer bol následne v bare agresívny, pričom jedného zo zákazníkov pohrýzol do ucha. „Mal počas večera také žiarlivostné a majetnícke sklony," skonštatoval svedok s tým, že z tohto dôvodu obžalovaného vyprevadil z baru. Ako ďalej uviedol, nasledujúce ráno písal Simone SMS, „či je všetko poriadku" a, že s Gerritom nezaplatili účet. „Následne ma kontaktovala polícia," doplnil.

Prvostupňový súd sa prípadom zaoberá už po druhý raz. Krajský súd v Bratislave totiž ešte v januári 2020 zrušil verdikt z roku 2016, ktorým vtedajší Okresný súd Bratislava I odsúdil obžalovaného na 22 rokov väzenia. Dôvodom bol podľa odvolacieho súdu nedostatočne zistený skutkový stav veci. Keďže obžalovaný nesúhlasil so zmenou zákonného sudcu, všetky dôkazy vykonané pred súdom v prvom procese sa musia zopakovať.

Krajský súd v Bratislave v tomto prípade v lete 2023 vyhovel sťažnosti Gerrita Jana Kramera a prepustil ho z väzby. Nestotožnil sa totiž z názorom prvostupňového súdu, že v prípade obžalovaného existuje riziko úteku. Ešte predtým ho na Slovensko vydali z Holandska, kde bol zadržaný na základe zatykača. „Neurobil som to, som nevinný,“ vyhlásil obžalovaný v auguste minulého roku pred senátom mestského súdu na začiatku nového procesu. Vypovedať vo veci však odmietol.

Incident sa odohral v roku 2014 v byte na Obchodnej ulici v Bratislave. Podľa obžaloby Gerrit Jan Kramer 25-ročnú Simonu podľa obžaloby najskôr udieral do hlavy a neskôr aj podpálil. Motívom bola podľa orgánov činných v trestnom konaní žiarlivosť. Okresný súd okrem trestu odňatia slobody uložil v roku 2016 obžalovanému aj povinnosť zaplatiť pozostalým odškodné 100-tisíc eur. Obžalovaný bol pôvodne stíhaný väzobne, neskôr sa pre procesnú chybu dostal na slobodu. Na vyhlásení pôvodného rozsudku nebol prítomný.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #vražda