„Prioritou vlády v prvých mesiacoch bola likvidácia spravodlivosti, nezávislých inštitúcií, nášho medzinárodného postavenia, pomsta, beztrestnosť a pomoc vlastným ľuďom,” uviedol líder PS Michal Šimečka, ktorý zároveň zdôrazňuje, že vláda aj s Petrom Pellegrinim riešila predovšetkým seba a svojich ľudí. K výsledkom jej vládnutia radí politické čistky, ovládnutie nezávislých inštitúcií, pokus o ovládnutie verejnoprávnej televízie a otočenie kurzu zahraničnej politiky, ktoré nás ťahá do izolácie a páli mosty s našimi najbližšími partnermi. Pripomenul zrušenie špeciálnej prokuratúry a snahu o zníženie trestov pre korupčníkov.
„Zvýšili si platy vo vláde opäť spôsobom, ktorý nebol v súlade so zákonmi a praxou, nešlo to cez Národnú radu SR, ale zvýšili si platy na hulváta takmer o polovicu. Nepracovali pre ľudí, ale len sami pre seba a dnes sa snažia tvrdiť opak,“ povedal.
Vláda Roberta Fica je pri moci rovnako dlho, ako bola minulý rok úradnícka vláda premiéra Ľudovíta Ódora. „Je mnoho vecí, ktoré súčasná vláda mala za päť mesiacov spraviť a nespravila, aj keď na rozdiel od nás má v parlamente väčšinu,” zdôraznil Ódor, ktorý vedie kandidátku PS do európskych volieb. Je presvedčený, že táto vláda neurobila ani jedno opatrenie s cieľom udržať mladých na Slovensku. V sociálnej oblasti podľa neho tiež neprišlo k žiadnemu pokroku a táto vláda nielenže nepomáha najzraniteľnejším skupinám, ale pomáha tým najbohatším – zvýšila si platy a hľadá spôsoby, ako podporovať svojich spriaznených oligarchov.
„Stále si myslia si, že točiť nenávistné videá a kydať na všetkých okolo stačí k tomu, aby si udržali moc a môžu sa úplne slobodne vykašľať na sľuby, ktoré dávali ľuďom. Oklamali voličov, žiadne lacné potraviny, ani lacný benzín tu nemáme, ale máme tu snahu o kupovanie beztrestnosti pre ich kumpánov a exportovanie hanby do zahraničia,“ povedal.
Dodal, že jeho kabinet nechal tejto vláde návod na to, ako lepšie manažovať eurofondy, no v tejto oblasti nielenže neprišlo k zlepšeniu, ale došlo k zhoršeniu a hrozí, že Slovensku prepadnú financie. Podľa Ódora je nutné zlepšiť spravovanie eurofondov a Plánu obnovy, zvýšiť potenciál rastu ekonomiky, zmeniť sociálny systém, aby bol adresnejší či posilniť kompetencie samospráv.