Ústavný súd posúdi disciplinárne potrestanie sudcu Trubana

Ústavný súd (ÚS) SR prijal na ďalšie konanie sťažnosť sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michala Trubana v prípade jeho disciplinárneho potrestania. Zároveň odložil vykonateľnosť uznesenia Najvyššieho správneho súdu (NSS) z marca 2023, a to do právoplatnosti rozhodnutia ÚS v tejto veci.

09.04.2024 10:47
Michal Truban Foto: ,
Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban na archívnej snímke.
debata (4)

Disciplinárny senát NSS vlani uznal Trubana vinným zo závažného disciplinárneho previnenia, keď sa nevylúčil z rozhodovania o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Potrestal ho polročným znížením funkčného platu o 50 percent. Senát NSS poukázal na to, že sudca musí oznámiť svoju zaujatosť vždy, ak je na to daný niektorý z dôvodov. Od tejto povinnosti nie je oslobodený ani v prípade, ak zaujatosť nenamietali účastníci konania.

Truban označil verdikt NSS za absolútne neprijateľný. Uviedol, že nemal pomer k účastníkom konania ani k prejednávanej veci. Disciplinárku vnímal ako politicky motivovanú pre nesúhlas s rozhodnutím prepustiť Norberta B. z väzby na slobodu. Poukázal na to, že prokurátor ani obvinení nepodali voči nemu námietku zaujatosti.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Michal Truban #Ústavný súd SR