Tretia najväčšia slovenská nemocnica nemá núdzu o nových mladých lekárov. Na pohovor ich prišlo takmer 60

Pracovné pohovory na pozície lekár - absolvent zrealizovala v uplynulých dňoch Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove. Ako nformovala PR manažérka nemocnice Martina Pavliková, hoci je nepriaznivá situácia s ľudskými zdrojmi a najmä mladými odborníkmi v zdravotníctve všeobecne známa, tretej najväčšej slovenskej nemocnici sa zatiaľ darí potrebné kapacity získavať a predovšetkým si ich udržať.

15.04.2024 11:10
FNsP, prešov, nemocnica Foto: ,
Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove
debata (8)

Pracovných pohovorov sa vo fakultnej nemocnici zúčastnilo spolu 55 budúcich lekárov, z toho 42 žien a 13 mužov. „Prevládal záujem o nechirurgické odbory, najatraktívnejšie pre medikov boli neurológia, pediatria, kardiológia, vnútorné lekárstvo, všeobecné lekárstvo, psychiatria. Z chirurgických odborov sa najviac uchádzačov hlásilo na gynekológiu a pôrodníctvo, ortopédiu, chirurgiu a otorinolaryngo­lógiu,“ zhrnul riaditeľ nemocnice Juraj Smatana.

Rebríček slovenských nemocníc 2023: Skokan roka postúpil oproti minulosti o 21 priečok
Video

Ako povedal, nateraz majú stabilnú personálnu situáciu, vieme pokryť zdravotnú starostlivosť, služby, výkony, aj keď situácia v celom rezorte je veľmi nepriaznivá. „Myslíme na budúcnosť, každý z nás musí mať svojho nástupcu, svoje skúsenosti musíme odovzdávať ďalej, mladým kolegom dať šancu, takpovediac si ich vychovať presne na naše podmienky,“ zdôvodňuje riaditeľ.

Nemocnica po nástupe nového vedenia urobila vo vlastnej réžii personálny audit. Preverila, aký je súčasný stav, čo sa týka personálnych kapacít. Prešovskej nemocnici sa nateraz darí dodržať minimálny personálny normatív zamestnancov.

Zuzana Dolinková Čítajte viac Dolinková sa sťažuje na málo peňazí pre zdravotníctvo. Chce intenzívne rokovať s Kamenickým

„Napriek uvedenému nie je personálny stav celkom optimálny v tom zmysle, že riešime pomerne veľkú fluktuáciu personálu, dodržať normatívy na najťažších oddeleniach nás stojí nemalé úsilie, pretože takú ťažkú a zodpovednú prácu mnohí zvažujú vykonávať dlhší čas a odchádzajú už počas skúšobného obdobia. Preto podnikáme systematické kroky na pritiahnutie mladých medikov už počas ich praxe, zameriavame sa na spoluprácu so školami, na motiváciu skúsených zdravotníkov, aby v nemocnici zotrvali a mali možnosť ďalšieho vzdelávania, postupu a rozvoj medicínskych postupov,“ doplnil riaditeľ.

„Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny je pre mňa zaujímavým spojením chirurgického a nechirurgického odboru, zaváži aj blízkosť bydliska a veľkosť nemocnice,“ povedala medička Veronika.

„Zaujímam sa o otorinolaryn­gológiu hlavne pre rôznorodosť a široké spektrum výkonov. Je tu možnosť ošetrovať deti i dospelých a možnosť prepojenia odboru s neurológiou,“ doplnila medička Kristína.

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici Čítajte viac Nemocnica uprostred Slovenska má už toho dosť: Pacienti, prestaňte si k nám dovoľovať!
8 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #nemocnica #Prešov