Tony Blair: Zastaviť brexit je nevyhnutné

16.07.2017 14:01

Britský expremiér Tony Blair považuje zastavenie brexitu za nevyhnutné. Lídri EÚ by podľa neho mohli vyjsť v ústrety Británii pri kompromisoch.

Existuje možnosť, že Veľká Británia nevystúpi z Európskej únie. Blair to uviedol v článku, ktorý v sobotu publikoval jeho Inštitút pre globálnu zmenu. Blair konštatoval, že zastavenie brexitu je „nevyhnutné“, aby sa predišlo vážnym ekonomickým škodám.

Bývalý britský premiér Tony Blair
Bývalý britský premiér Tony Blair Autor: Reuters

Bývalý premiér napísal, že lídri EÚ „by mohli byť prístupní reforme a vyjsť nám v ústrety“ v záujme udržania Británie v bloku. Podľa jeho slov by to mohlo zahŕňať kompromis v oblasti voľného pohybu osôb. Ide o kľúčové pravidlo EÚ, ktoré je v rozpore s cieľom Británie obmedziť imigráciu.

Blair uviedol, že od referenda o britskom členstve v EÚ z júna 2016 sa podmienky v Británii a Európe zmenili. Konštatoval, že Európa má niekoľkých nových lídrov, vrátane francúzskeho centristického prezidenta Emmanuela Macrona, a minulomesačné voľby v Británii boli pre konzervatívnu vládu neúspešné.

Blair okrem toho pre Sky News povedal, že „každý deň nám prináša nové dôkazy“ toho, ako brexit škodí Británii, keďže ekonomický rast sa spomaľuje a hodnota libry od júna 2016 prudko oslabila. Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá v marci odštartovala dvojročné obdobie odchodu z EÚ, však trvá na tom, že proces je nezvratný.

#Tony Blair #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku