Európski ľudovci nechcú v EÚ komunistov

Európska pravica sa chystá odsúdiť zločiny komunizmu. Chce, aby ľudia spojení s totalitným útlakom, nemali žiadne miesto v Európskej únii a jej orgánoch.

04.02.2004 07:16
debata

,,Žiadame všetkých, ktorí zamýšľajú prevziať politickú funkciu v inštitúciách EÚ, aby odkryli svoje pracovné aj politické aktivity v bývalých komunistických štátoch, a aby upustili od európskeho postu v prípade, že tvorili súčasť utlačovateľskej štruktúry týchto režimov," uvádza sa v návrhu rezolúcie Európskej ľudovej strany. Ak najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente schváli tento text, bude sa týkať nielen bývalých komunistických predákov, ale aj tajných agentov a horlivých vykonávateľov komunistickej moci.

O návrhu, ktorý sa ešte môže zmeniť, sa začne rokovať dnes. Hlasovať sa bude zajtra. ,,Očakávam však, že základné body sa prijmú – teda odsúdenie totalitných režimov a výzva, aby politické strany neprijímali osoby, ktoré boli zodpovedné za rozsiahle porušovanie ľudských práv," povedal hovorca ľudovcov Robert Fitzhenny.

Deň obetí komunizmu

O prípadné zmeny na dvojdňovom kongrese strany má však obavy Liena Liepinová, iniciátorka celej rezolúcie a lotyšská zástupkyňa v Európskom parlamente. ,,Obetí komunistických režimov boli milióny a na medzinárodnej úrovni ešte o nich nikto nič nepovedal," zdôraznila Liepinová. Zároveň navrhuje, aby EÚ vyhlásila ,,Deň obetí komunizmu" a vytvorila vedecké stredisko, ktoré bude skúmať zločiny totalitných režimov.

Hlavným terčom rezolúcie sú však predáci a nástroje komunistickej moci. Aj pätnásť rokov od pádu železnej opony zostávajú títo ľudia v politike demokratických štátov. Napríklad maďarský minister zahraničných vecí László Kovács bol členom ústredného výboru komunistickej strany. Ešte vyššie to dotiahol poľský prezident Aleksander Kwasniewski, ktorý bol v jednej z komunistických vlád ministrom mládeže a športu. Jeho slovenský kolega Rudolf Schuster pôsobil pred rokom 1989 ako člen ústredného výboru komunistickej strany.

Aj Západ má minulosť

V Maďarsku vyvolal zámer Európskej ľudovej strany protest ľavičiarov. ,,Západ má tiež minulosť. Nestaviame sa proti tomu, aby členovia bývalej strany španielskeho diktátora Francesca Franca boli súčasťou ľudovej strany, naopak, sme šťastní, že sa demokratizovali," odmietol rezolúciu Gyula Hegyi, ktorý v Európskom parlamente zastupuje maďarských socialistov. Je to celkom pochopiteľné, pretože stranu povedie do európskych volieb spomínaný László Kovács.

,,Malé ryby" totalitných režimov môže postihnúť len výzva, aby nemali šancu na politické miesto v EÚ. Práve tá však nemusí byť v konečnom znení rezolúcie. Jasnú podporu má zatiaľ len požiadavka, aby žiadna strana v Európskom parlamente neprijímala do svojich radov ľudí spojených s komunistickým útlakom.

debata chyba