EÚ schválila vstup SR do Schengenu

06.12.2007 18:28
Mapa, Schengen
Autor:

Rada ministrov Európskej únie pre vnútro a spravodlivosť na zasadaní v Bruseli jednomyseľne schválila vstup Slovenska a ďalších ôsmich pristupujúcich krajín do schengenského priestoru. "Sme in. Asi 50-ročný sen Slovákov o európskej slobode sa definitívne naplnil. Posledné zvyšky železnej opony padli práve dnes," uviedol v Bruseli bezprostredne po rozhodnutí rady minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Výdavky SR na prípravy na vstup do schengenu a práce, ktoré so schengenom nepriamo súviseli, sa pohybovali okolo troch mld Sk. Kontroly na hraniciach medzi starými a novými členmi schengenského priestoru definitívne padnú o polnoci z 20. na 21. decembra tohto roku.

Medzi prvými, ktorí slovenskému ministrovi gratulovali k vstupu do schengenu, boli zástupcovia krajín, ktoré Slovensko pred rokom najviac kritizovali za zaostávanie v plnení schengenských kritérií. Minister vnútra Rakúskej republiky Günther Platter pre médiá uviedol, že „Slovensko v minulosti zaostávalo, hodnotiaca správa minulý rok v novembri pre vás nedopadla dobre. Slovensko však veľmi veľa dobehlo a teraz je v súvislosti so zabezpečením schengenskej hranice na špici. Nechcel som len kritizovať, chcel som pomôcť.“ V podobnom zmysle sa vyjadril šéf rezortu vnútra Českej republiky Ivan Langer: " Áno, Slovensko zaostávalo. Ale to, čo sa odohralo počas uplynulých 15 mesiacov, je dôkaz toho, že ak máte jasnú víziu, chcete ju zrealizovať a ste ochotní pre to tvrdo pracovať, tú víziu môžete dosiahnuť."

"Dnes sme zavŕšili veľmi dôležitú etapu, uviedol veľvyslanec SR pri EÚ Maroš Šefčovič a dodal, že celá EÚ sa teraz sústredí na zavedenie dokonalejšieho Schengenského informačného systému SIS II, ktorý bude najväčším počítačovým systémom na svete. Migrácia sa stáva multidisciplinárnou agendou v EÚ a únia na ňu musí dať odpoveď, pripomenul Šefčovič. Za ďalšiu dôležitú úlohu považuje skvalitňovanie práce policajných zborov, spoluprácu spravodajských a bezpečnostných zložiek. Toto spolu s riešením problému migrácie budú jedny z kľúčových tém v agende Rady ministrov EÚ pre vnútro a spravodlivosť, dodal Šefčovič. Kaliňák doplnil, že na SIS II prejdeme bez väčších problémov.

V súvislosti s legálnou migráciou pracovnej sily Kaliňák uviedol, že treba bez predsudkov otvoriť voľný pohyb pracovnej sily v krajinách, ktoré stále uplatňujú prechodné obmedzenia, je treba, aby najprv padli bariéry voči voľnému legálnemu pohybu pracovnej sily. Rezort vnútra bude v spolupráci s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny hľadať riešenie pre držiteľov modrých kariet.

Slovensko bude vstup do schengenského priestoru vítať slávnostnými podujatiami. Premiéri Rakúska a Slovenska Alfred Gusenbauer a Robert Fico 20. decembra o 11:00 symbolicky rozrežú závoru na hraničnom priechode v Bergu. V ten deň večer bude na Bergu schengenská party. Gusenbauer bude o polnoci na Bergu chýbať, lebo bude na ceste na dovolenku do Vietnamu. Slovensko vstúpi do schengenu minútu po polnoci 21. decembra spolu s Českou republikou, Maďarskom, Slovinskom, Poľskom, Lotyšskom, Estónskom, Litvou a Maltou.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk