Podľa Fica „extrémne nízka účasť voličov na Slovensku neumožňuje žiadne politologické závery z výsledkov jednotlivých politických strán“. Premiér a líder Smeru súčasne plne rešpektuje rozhodnutie 87 percent občanov Slovenska nevoliť.
„Postoj voličov na Slovensku je dôkazom, že problematika EP nie je v našej krajine v centre voličskej pozornosti,“ uvádza sa vo vyhlásení premiéra ktoré poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády.
Skutočnosť, že SR po tretíkrát za sebou zaznamenala najnižšiu účasť vo voľbách do EP z celej EÚ však podľa Roberta Fica vyžaduje otvorený dialóg zainteresovaných politických strán a inštitúcií EÚ. "Pod rekordne nízku účasť voličov na Slovensku sa podpísal aj pretrvávajúci nedostatočný záujem médií o európsku agendu, ktorá je síce často mimoriadne dôležitá, ale prezentovaná neatraktívnym a nezrozumiteľným spôsobom.
Robert Fico víta výsledok lídra kandidátky Smeru, podpredsedu Európskej komisie a komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu Maroša Šefčoviča. „Maroš Šefčovič získal demokratickú legitimitu ako kandidát so suverénne najvyšším počtom preferenčných hlasov medzi všetkými kandidátmi za SR do EP a vláda ho bude navrhovať do novovznikajúcej EK na post zodpovedajúci jeho doterajším výsledkom,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení premiéra Fica, ktorý zároveň avizuje, že v tomto duchu vykoná v najbližších dňoch potrebné formálne kroky.
Voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku vyhrala strana Smer, ktorej odovzdalo hlas 135 089 voličov, teda 24,09 percenta hlasujúcich. Smer si zabezpečil v europarlamente štyri poslanecké mandáty, ktoré získali Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala a Vladimír Maňka.