Kiska i Zeman sa pripojili k výzve 21 prezidentov pred eurovoľbami

Slovenský prezident Andrej Kiska aj jeho český kolega Miloš Zeman sa pripojili k výzve 21 prezidentov pred voľbami do Európskeho parlamentu.

09.05.2019 15:58
debata (2)

„Európa potrebuje silný hlas národov. Preto vás vyzývame, aby ste uplatnili svoje právo voliť. Ide o našu spoločnú európsku budúcnosť,“ uviedol Kiska na sociálnej sieti.

Kiska dopĺňa, že Európska únia (EÚ) čelí viac než kedykoľvek predtým vážnym výzvam. Medzi tie zahrnul túžbu časti obyvateľstva EÚ zvrátiť jeden alebo viacero integračných krokov. Takisto spomína brexit a na druhej strane hlasy, volajúce po väčšej integrácii.

„Názory na tieto otázky sa líšia medzi občanmi a vládami členských štátov, ako aj medzi nami, hlavami štátov. Všetci sa však zhodneme na tom, že európska integrácia a jednota sú nevyhnutné, a že chceme pokračovať v Európe ako Únii,“ dopĺňa prezident.

Európa podľa neho potrebuje silný hlas národov. "Preto vás vyzývame, aby ste uplatnili svoje právo voliť. Ide o našu spoločnú európsku budúcnosť,“ uzatvára výzvu Kiska. Ňou sa pripojil k prezidentom ako je napríklad Emmanuel Macron, Miloš Zeman alebo Frank-Walter Steinmeier.

Výzva apeluje na voličov

Výzva jednak apeluje na občanov, aby sa na voľbách zúčastnili, a zároveň varuje pred spochybňovaním doterajšej integrácie. S poukázaním na to, že Európa počas 20. storočia zažila dva vojnové konflikty, jej signatári pripomenuli, že mier a sloboda, prosperita a blahobyt nie sú samozrejmé. Európske spoločenstvo podľa nich nemá obdobu.

„V posledných mesiacoch viac ako kedykoľvek inokedy čelí Európska únia skutočným výzvam. Prvýkrát od začiatku európskej integrácie ľudia spochybňujú niektoré integračné kroky, ako napríklad zavedenie slobody pohybu alebo vytvorenie spoločných inštitúcií. Prvýkrát sa členský štát usiluje o odchod z Únie. Súčasne však iní vyzývajú na väčšiu integráciu v EÚ alebo v eurozóne či podporujú viacrýchlostnú Európu,“ pripomína 21 signatárov s tým, že jednota je nevyhnutná, aby EÚ mohla čeliť globálnym výzvam.

„Všetci súhlasíme, že európska integrácia a jednota sú nevyhnutnosťou a že chceme udržať Európu v podobe Únie,“ píšu v spoločnom vyhlásení prezidenti Bulharska, Cypru, Českej republiky, Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Chorvátska, Írska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Nemecka, Poľska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Slovinska, Slovenska a Talianska.

Európska únia má mať spoločné inštitúcie a byť postavená na občanoch a členských štátoch. Zároveň má byť schopná reformovať sa.

„Európa je schopná zniesť veľmi široké spektrum názorov a myšlienok. Rozhodne však nesmieme dopustiť návrat Európy, v ktorej krajiny už nie sú rovnocennými partnermi, ale protivníkmi,“ uviedli prezidenti vo vyhlásení.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať 25. mája.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Miloš Zeman #Andrej Kiska #eurovoľby 2019