Zlúčenie viacerých druhov volieb do jedného dňa by podľa Šefčoviča mohlo zvýšiť volebnú účasť

26.05.2019 12:00
Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič. Autor: ,

Zlúčenie viacerých druhov volieb do jedného dňa by mohlo zvýšiť volebnú účasť voličov. V diskusnej relácii V politike na TA3 to povedal podpredseda Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Dôležité však podľa neho je, že sme sa podľa neoficiálnych výsledkov prehupli cez 20-percentnú hranicu účasti.

„Významným signálom je taktiež to, že vo voľbách pravdepodobne zvíťazili dve jasne proeurópsky orientované politické strany. Nepotvrdili sa tak najčiernejšie scenáre, ktoré hrozili,“ objasňuje Šefčovič.

Pri otázke, čo považuje za hlavné príčiny dlhodobo nízkeho záujmu o tento druh volieb, zdôraznil, že za tým vidí dva elementy. „Nedarí sa nám dostatočne vysvetliť ľuďom na Slovensku, že slovenskí poslanci môžu v Európskom parlamente (EP) urobiť naozaj veľa. Svoju úlohu tu zohráva aj fakt, že v posledných mesiacoch museli ísť ľudia viackrát k volebným urnám, čo ich mohlo odradiť od účasti na voľbách do EP,“ približil hlavné dôvody Šefčovič. Zároveň poukázal na fakt, že po voľbách bude v EÚ dôležité nastaviť takú spoluprácu, najmä v hospodárskej oblasti, aby bola EÚ aj naďalej rešpektovaným globálnym hráčom.

Šefčovič vyjadril taktiež ambíciu aj naďalej pôsobiť v štruktúrach Európskej komisie (EK). „Teší ma, že mi prejavil dôveru nielen predseda vlády SR Peter Pellegrini, ale dostávam podporné hlasy aj zo štátov strednej a východnej Európy. Je totiž dôležité vyskladať EK tak, aby reprezentovala Európu v čo najlepšom slova zmysle. Rád by som preto pôsobil v pozícii podpredsedu pre zahraničnú, respektíve priemyselnú politiku," dodáva eurokomisár.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Maroš Šefčovič #eurovoľby 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku