Prieskum: Primátorom Bratislavy by sa stal Milan Kňažko

23.07.2014 12:50
Milan Kňažko
Milan Kňažko Autor: ,

Ak by sa voľby primátora Bratislavy konali už tento víkend, na čele hlavného mesta by stál Milan Kňažko. Vyhral by však len tesne so ziskom 35,9 percenta pred Milanom Ftáčnikom, ktorého by volilo 34,3 percenta respondentov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry MVK, ktorý robili pre Bratislavský kuriér od 18. do 21. júla na vzorke 802 respondentov.

Respondenti prieskumu si vyberali z abecedne usporiadaného zoznamu kandidátov, ktorí svoj záujem o kreslo v Primaciálnom paláci deklarovali, alebo ktorí sa v tejto súvislosti spomínali v médiách, informoval Pavel Haulík z MVK.

Tretie miesto by získala Zuzana Ťapáková, ktorej by svoj hlas dalo 11,4 percenta opýtaných, Ivo Nesrovnal by získal 10,6 percenta a Jána Budaja by volilo 7,8 percenta opýtaných. Žiadneho z týchto kandidátov by nevolilo 14,9 percenta účastníkov prieskumu. Na voľbách by sa určite zúčastnilo 33,2 percenta a ďalších 34,4 percenta opýtaných svoju účasť ešte zvažuje.

Pre lepšie posúdenie rozhodovacích procesov voličov pri voľbe primátora sa agentúra respondentov pýtala aj hypotetickú otázku: „Skúste si predstaviť situáciu, že by voľby primátora boli dvojkolové (ako voľby župana). Zostavili sme niekoľko dvojíc, ktoré by sa teoreticky mohli stretnúť v druhom kole. Označte prosím v každej dvojici toho kandidáta, ktorého by ste v druhom kole volieb podporili“. Ak by sa do virtuálneho druhého kola dostal Budaj a Ftáčnik, zvíťazil by Ftáčnik so 44,9 percenta hlasov oproti 23,7 percentnej podpore Budaja. Ak by si voliči mali vyberať medzi Kňažkom a Ftáčnikom, primátorom by sa stal Kňažko s 46,4 percenta hlasov, Ftáčnik by získal podporu 36,1 percenta. Z dvojice Nesrovnal a Ftáčnik by bol úspešnejší súčasný primátor, ktorého by volilo 44,4 percenta opýtaných, Nesrovnalovi by hlas dalo 22,3 percenta respondentov. Ftáčnik by s 44,3 percenta hlasov porazil aj Ťapákovú, ktorá by oslovila 24,5 percenta účastníkov prieskumu.

#Bratislava #primátor #Prieskum MVK #Zuzana Ťapáková #Milan Ftáčnik #Milan Kňažko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku