Materiál pripomína straty vládnucej strany Smer-SD a konštatuje, že odmietavý postoj jej lídra, premiéra Roberta Fica voči moslimským prisťahovalcom zdieľa väčšina opozičných strán. Súčasne konštatuje, že v utečeneckej politike zastávalo Slovensko podobný postoj ako jeho susedné štáty Poľsko a Maďarsko, vehementne sa brániace voči kvótam pre prerozdelenie utečencov v rámci členských štátov únie.
Veľmi podobne nazval svoje spravodajstvo aj iný viedenský mienkotvorný denník Die Presse. Kurier vo svojom internetovom vydaní zvolil titulok Sociálni demokrati stratili väčšinu.
Denník Kronen Zeitung si popri stratách vládnej strany všíma aj fakt, že v novom parlamente nebudú chýbať pravicoví radikáli, či neúspech KDH i prekvapujúco nízky zisk strany #Sieť bývalého prezidentského kandidáta Radoslava Procházku. Zmieňuje sa aj o pomalom zverejňovaní konkrétnych výsledkov Štatistickým úradom SR.
Na premiéra Roberta Fica, ktorý už po štvrtý raz bez prerušenia triumfoval so stranou Smer v parlamentných voľbách na Slovensku, čaká náročná úloha zostaviť stabilnú vládu v situácii, keď sa do parlamentu dostalo osem politických strán, vyplýva z materiálu rakúskej tlačovej agentúry APA.
Líder Smeru a predseda vlády SR nevylúčil žiadnu zo štandardných politických strán ako potenciálneho koaličného partnera, čo platí tak o strane Most-Híd, ako aj Slovenskej národnej strane (SNS), podčiarkuje APA.
Rakúska tlačová agentúra ponúkla odberateľom podrobný prierez politickou dráhou slovenského premiéra, ktorý podľa autorov vsadil v druhej polovici ostatného volebného obdobia na zastavenie pomaly klesajúcej popularity.
Realizovali sa tri sociálne balíčky, ktoré stáli štát stovky miliónov eur, konštatuje APA a pripomína kroky ako bezplatná železničná doprava pre dôchodcov a študentov či zníženie DPH na vybrané potraviny. Fico však skutočne bodoval až s tvrdým postojom v utečeneckej kríze, tvrdí APA.
Väčšina Slovákov, pokračuje, si neželá utečencov v krajine. Fico odmietol záväzné kvóty pre prerozdelenie utečencov v rámci únie a reagoval žalobou na Európskom súdnom dvore na predmetné závery.
Navyše svojim voličom prisľúbil stabilitu a pokračovanie sociálneho kurzu, tisícky nových pracovných miest, nové nájomné byty, ako aj zvýšenie minimálnej mzdy na 500 eur, pripomína materiál.