Kiska verí, že Fico bude kandidovať na prezidenta. A chce ho poraziť

Podnikateľ a zakladateľ charitatívnej organizácie Dobrý anjel Andrej Kiska chce v budúcoročných prezidentských voľbách poraziť súčasného premiér Roberta Fica (Smer). Verí totiž, že Fico, ktorý zatiaľ kandidatúru neohlásil, sa o prezidentské kreslo bude uchádzať.

28.02.2013 12:28 , aktualizované: 13:34
Andrej Kiska Foto: ,
Andrej Kiska
debata (29)

„Som presvedčený, že pôjde kandidovať. Vládnucej strane sa nedarí, preferencie im padajú,“ vyhlásil Kiska. „Viem, že ma čaká dlhý a ťažký boj, dlhá a ťažká cesta. Na konci tejto cesty chcem poraziť Roberta Fica,“ dodal. Kandidát na post prezidenta dnes predstavil východiská svojho volebného programu pod heslom „poďme zmeniť Slovensko.“

Kiska sa podľa vlastných slov ako manažér a podnikateľ dlhé roky stretával s korupciou, nekompetentnosťou štátnych úradníkov a so zlyhávaním súdov. „Mám 50 rokov a som frustrovaný z toho, kam sa naša krajina uberá, ako sú ľudia znechutení politikou, ako sa im stále ťažšie žije, čo sa s našou krajinou deje,“ poznamenal Kiska. Aj preto sa rozhodol kandidovať.

O priazeň voličov sa chce ukázať ako nestranícky a nezávislý kandidát. „Dnes sme svedkami toho, ako prezident háji záujmy len jednej strany, a to je zlá výstraha do budúcnosti. Nebudem sa uchádzať o podporu žiadnej strany,“ vyhlásil. Ak by ho však predsa len nejaká strana podporila, prijal by to. Nebránilo by mu to ale v tom, aby ju v budúcnosti kritizoval, ak by spravila niečo zlé, doplnil. Východiská svojho volebného programu opiera Kiska o aktívne zapojenie do činnosti vlády, parlamentu a súdnictva.

Chce aktívne podporovať rast ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. „Ako prezident budem aktívne dbať na to, aby čestní ľudia našli v prezidentovi svojho ochrancu a obhajcu,“ konštatoval. Kiska si nemysli, že dobrý prezident musí byť predtým vždy niekoľko rokov v politike. „Som presvedčený, že moje manažérske skúsenosti a skúsenosti z charity sú zárukou toho, aby som úrad vykonával dobre,“ dodal.

Zakladateľ Dobrého anjela dnes odpovedal na množstvo novinárskych otázok. Kiska chce kampaň financovať z vlastných peňazí, ktoré získal z predaja firiem. Presnú čiastku, ktorú bude treba na jeho kampaň, ešte nepozná. Okrem iného prezradil, že hovorí plynule po anglicky a rusky, filozoficky mu je blízky Václav Havel či Gándhí a v ekonomických otázkach je pravicovo orientovaný, ale so sociálnym cítením. Jozefa Čentéša by určite vymenoval za generálneho prokurátora a súhlasí s obžalobou na prezidenta Ivana Gašparoviča, pretože podľa neho porušuje ústavu.

Prvé štátne vyznamenania by udelil ľuďom, ktorí v zahraničí prezentujú Slovensko v dobrom svetle, napríklad ľuďom z firmy Eset, alebo kňazovi Antonovi Srholcovi. Amnestiu by pravdepodobne neudelil, iba v prípade veľmi ťažkých chorôb a udalostí. Kauza Gorila podľa neho vyjadruje stav našej politiky, nedokáže však posúdiť, čo všetko je z údajného spisu SIS pravda. S Jaroslavom Haščákom zo spoločnosti Penta sa osobne niekoľkokrát stretol. „Mojím veľkým cieľom bolo postaviť detskú filantropickú nemocnicu a jedným z pozemkov v Bratislave, kde mohla stáť, patril Pente,“ vysvetlil. Ponúkli mu vraj dobrú cenu, projekt sa však nakoniec neuskutočnil.

Andrej Kiska Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Andrej Kiska Andrej Kiska

Dajte mi svätý pokoj, prosí Fico

Premiér Robert Fico bol vždy toho názoru, že keď niekto kandiduje za prezidenta, tak to robí preto, aby bol zvolený a nie preto, aby niekoho porazil. Predseda vlády tak reagoval na vyhlásenia kandidáta na post hlavy štátu Andreja Kisku, ktorý vyhlásil, že chce v budúcoročných prezidentských voľbách Fica poraziť.

„Mne je to v podstate úplne jedno, či pán Kiska kandiduje alebo nekandiduje, každý má právo kandidovať na prezidenta, ale ešte ani nezačal a už povedal, proti komu je. Neviem, či je to celkom správne. Je tu vôbec niekto, kto ma nechce poraziť? Na čo to takto staviame, na čo je to dobré?“ reagoval dnes premiér. Kiska by mal podľa Fica ukázať verejnosti, že chce byť dobrý prezident a že má nejaký program. „Nemôže mať program poraziť Fica. Čo je to za program? Budeme mať bilbordy na Slovenku, že volám sa Kiska a chcem poraziť Fica?“ pýtal sa predseda vlády. Každého kandidáta na post prezidenta preto vyzval, nech mu dá svätý pokoj.

Fico zároveň opäť odmietol úvahy o tom, že by sa on sám chcel stať hlavou štátu. „Máte pocit, že v tomto okamihu nemám čo robiť? Máme toľko povinností a starostí, ani mi to nepríde na rozum, že čo bude niekedy v apríli v roku 2014,“ poznamenal premiér. Vláda teraz podľa jeho slov musí súperiť s nezamestnanosťou a slabým hospodárskym rastom. „Pretože keď si uvedomím večer, keď prídem domov, čo všetko sme absolvovali alebo čo nás čaká, tak toto je téma, ktorá v Smere nerezonuje, nepovažujem ju za podstatnú,“ ukončil Fico.

Horský: Uspieť môže aj nezávislý kandidát

Mimoriadna osobnosť by mala šancu presadiť sa na Slovensku v prezidentských voľbách ako nezávislý kandidát, zatiaľ sa však podľa politológa Michala Horského takáto osobnosť u nás nerysuje.

„Takýto kandidát by mal mať politickú skúsenosť vo vrcholových funkciách, teda politickú prax a schopnosť spájať spoločnosť v jej rôznorodosti a pluralitných názoroch,“ povedal Horský. Podľa neho napriek okolnosti, že v posledných dvoch-troch rokoch sa šíri epidémia averzie voči zavedeným politickým stranám, ich význam v demokratickom politickom systéme je nezameniteľný. Podnikateľ a zakladateľ charitatívnej organizácie Dobrý anjel Andrej Kiska, ktorý dnes ohlásil kandidatúru, má podľa politológa len malú šancu postúpiť do druhého kola prezidentských volieb.

Aj Grigorij Mesežnikov pripúšťa, že v prezidentskom zápolení môže uspieť aj nezávislý kandidát. „Záleží na tom, aká je ponuka a či tento kandidát bude mať širšiu podporu verejnosti, vrátane politických strán alebo nie. Ak popri Kiskovi budú kandidovať ďalší kandidáti s blízkym profilom, teda zastupujúci opozičné spektrum, tak myslím si, že šance sa znižujú,“ doplnil.

Okrem Kisku už ohlásil kandidatúru aj bývalý šéf kresťanských demokratov Ján Čarnogurský. Podľa Mesežnikova sa z prieskumov zatiaľ nedá jednoznačne usúdiť, aká je reálna podpora jednotlivých kandidátov. „Niekedy sa totiž objavujú v prieskumoch naraz, inokedy nie,“ dodal.

29 debata chyba