Hrušovský bude zberať podpisy, aj keď má dostatočnú podporu od poslancov Národnej rady. „Rozhodol som sa uchádzať sa pri kandidatúre aj o občiansku podporu a dnešným dňom začínam petičnú akciu na kandidatúru mojej osoby na prezidenta,“ vyhlásil.
Politické strany kandidátov navrhujú, no v konečnom dôsledku podľa Hrušovského o všetko rozhodujú občania. „Chcem ponúknuť občanom svoje 23-ročné skúsenosti z pôsobenia v politike, kde som sa snažil usilovať a dbať o to, aby ústava a zákony platili pre všetkých,“ dodal.
Šéfkou petičného výboru Hrušovského je vysokoškolská pedagogička Anna Neumannová. „Je to moja dlhoročná poradkyňa na otázky ekonomických a hospodárskych problémov,“ povedal Hrušovský. Vo výbore je aj bývalý politický väzeň Anton Srholec, rektor Vysokej školy sv. Alžbety Vladimír Krčméry, poslanec za Most-Híd Rudolf Chmel a asistent poslanca Jozefa Mikloška (KDH) Tibor Balberčák. Hrušovský očakáva, že k petičnej akcii sa pripojí aj SDKÚ.
Hrušovský ochotu kandidovať oznámil už v júni. Vtedy mal však podmienku, že ho musia podporiť okrem KDH aj strany Most-Híd a SDKÚ. Predsedníctvo KDH rozhodlo, že kandidovať bude, aj keď ho nepodporí SDKÚ. Most-Híd vyjadril podporu Hrušovskému hneď v júni. SDKÚ informovalo, že sa vyjadrí až po novembrových regionálnych voľbách.
SDKÚ má údajne záujem o spoluprácu pravice aj pri prezidentských voľbách
SDKÚ má podľa podpredsedu strany Ivana Štefanca záujem na spolupráci stredopravých strán a podľa toho sa bude rozhodovať aj pri podpore prezidentského kandidáta. Ako povedal Štefanec, SDKÚ sa vyjadrí v pravý čas, ale až po druhom kole regionálnych volieb, tak ako to avizovala.
„Tak ako v regionálnych voľbách naša filozofia zostáva rovnaká. Máme záujem o spoluprácu stredopravých strán. Na základe toho sa budeme aj rozhodovať,“ podotkol Štefanec.