Prípadné druhé kolo prezidentských volieb sa bude konať o 14 dní, teda 29. marca 2014. O funkciu sa uchádza 15 kandidátov.
Na Slovensku pôjde o štvrtú priamu voľbu hlavy štátu, ktorá v úrade nahradí Ivana Gašparoviča. Tomu sa skončí funkčné obdobie 15. júna 2014, v tento deň bude inaugurovaný jeho nový nástupca.
Prezidenta si volíme v priamych voľbách tajným hlasovaním. Voľba je dvojkolová. V prvom kole sa prezidentom stane ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov.
Ak sa to nepodarí nikomu, do dvoch týždňov sa uskutoční druhé kolo, do ktorého postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Ten, ktorý v ňom získa viac hlasov, obsadí na päť rokov Prezidentský palác. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu.
Pavol Paška oznámil, že voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Voliči na Slovensku si tak v tento deň vyberú zástupcov v europarlamente. Historicky pôjde o tretie eurovoľby na území SR. V posledných, v roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej EÚ. Na voľbách sa zúčastnilo 16 politických strán, zvíťazil Smer, ktorý má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských.
Jesenný termín komunálnych volieb predseda parlamentu vyhlási neskôr.
Kiska: Mám 86 dní, aby som presvedčil, že Slovensko potrebuje nestraníckeho prezidenta
Andrej Kiska prijal termín prezidentských volieb ako fakt. Čas do prvého kola chce využiť na to, aby presvedčil ľudí, že Slovensko potrebuje nezávislého a nestraníckeho prezidenta.
„Je to 86 dní, počas ktorých sa pokúsim nakloniť misku váh v prospech toho, aby ľudia za takéhoto kandidáta hlasovali,“ uviedol. Zdôraznil, že jeho predstavou je prezident, ktorý nepatrí politickým stranám, ale občanom. „Prezidentskému úradu je potrebné vrátiť dôveru, aby sa naň ľudia mohli spoľahnúť,“ dodal.
Podľa Čarnogurského Smer cielene skrátil volebnú kampaň
Kandidát na prezidenta Ján Čarnogurský je presvedčený, že oznámenie termínu prezidentských volieb 2014 predsedom parlamentu Pavlom Paškom a stredajšie vyhlásenie premiéra Roberta Fica (Smer), že v prezidentských voľbách bude kandidovať, nie je náhoda.
„Vyzerá to teda tak, že všetkým kandidátom, ktorí sa rozhodli uchádzať o post prezidenta, Smer cielene skrátil volebnú kampaň. Toto rozhodnutie znevýhodňuje prezidentských kandidátov, ktorí tak nebudú mať dostatok priestoru na získanie dostatočného počtu podpisov, či prezentovanie svojich cieľov občanom,“ tvrdí.
„Zvyšuje si týmto krokom Robert Fico šance, ako sa za každú cenu stať prezidentom SR? Potrebuje azda čím skôr udeľovať prezidentské amnestie sponzorom strany Smer?“ pýta sa Čarnogurský.
Zoznam kandidátov
- Robert Fico, Smer
- Pavol Hrušovský, KDH, s podporou Most – Híd a SDKÚ
- Radoslav Procházka, občiansky kandidát
- Milan Kňažko, občiansky kandidát
- Ján Čarnogurský, občiansky kandidát
- Andrej Kiska, občiansky kandidát
- Gyula Bárdos, SMK
- Peter Osuský, SaS
- Milan Melník, občiansky kandidát
- Jozef Behýl, občiansky kandidát
- Leonid Chovanec, občiansky kandidát
- Jozef Šimko, SMS
- Ľubica Blašková, občianska kandidátka
- Stanislav Martinčko, Koalícia občanov Slovenska
- Viliam Fischer, občiansky kandidát