Fedor: Fico spochybňuje základný pilier bezpečnosti SR

Premiér Robert Fico podľa podpredsedu SDKÚ Martina Fedora spochybňuje základný pilier bezpečnosti Slovenska.

25.03.2014 16:52
Martin Fedor Foto: , ,
Predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martin Fedor (SDKÚ).
debata (53)

Fedor je znepokojený vyjadrením Fica, v ktorom spochybňuje najdôležitejší článok zakladajúcej zmluvy NATO, ktorý hovorí o povinnosti členských štátov poskytnúť všetku pomoc, vrátane vojenskej, členovi, ktorý je bezpečnostne priamo ohrozený. „Spoliehať sa na Bezpečnostnú radu OSN, že nám v prípade priameho ohrozenia nášho štátu niekto príde na pomoc, je ilúzia a politický avanturizmus nehodný premiéra či prezidenta SR,“ povedal Fedor v utorok.

Bezpečnostná kríza na Ukrajine podľa Fedora ukazuje, že ani v 21. storočí nie je územná integrita štátov samozrejmosťou. „V súčasnosti len NATO môže garantovať našu bezpečnosť a bezpečnosť našich spojencov. Takéto priame bezpečnostné garancie nezabezpečujú ani OSN, ani EÚ,“ zdôraznil. Podľa neho spochybňovať základné piliere bezpečnosti štátu je v priamom protiklade k životným, národným záujmom Slovenska, o ktorých predseda vlády tak často a rád rozpráva. „Je tiež pohŕdaním životmi našich vojakov, ktoré nasadzujú v spoločných operáciách NATO. Bezpečnosť ide ruka v ruke s prosperitou. Keď už vládna strana nevie prispieť k prosperite občanov a štátu, nemala by spochybňovať základy, na ktorých je postavená bezpečnosť našej vlasti,“ dodal.

Fica sa v nedeľu v diskusnej relácii TA3 V politike pýtali, či by ako prezident, ktorý je aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR, bol za to, aby Slovensko vypovedalo vojnu štátu, ktorý napadol iný členský štát Severoatlantickej aliancie. „Už dnes nie je doba, kedy by sa štáty mali pridávať k nejakému inému štátu, ktorý bol napríklad napadnutý v rámci NATO. Rieši sa to úplne inak. Je tu jediný jeden inštitút, jeden mechanizmus, ktorý umožňuje použitie vojenskej sily, a to je Bezpečnostná rada OSN,“ povedal v relácii Fico. Slovensko má podľa premiéra svoje záväzky v medzinárodných štruktúrach, ale v prípade, ako je Ukrajina, si nemyslí, že by to bola cesta, ako riešiť vojenské konflikty.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #NATO #Martin Fedor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy