SaS navrhla, aby mohli byť voľby prezidenta neskôr ako 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia

04.08.2018 12:05

Poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus a Milan Laurenčík navrhujú odstrániť podľa nich neopodstatnené ústavné obmedzenie, podľa ktorého sa voľby prezidenta Slovenskej republiky majú vykonať najneskôr 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia dosluhujúceho prezidenta. Preto na septembrovú schôdzu parlamentu predkladajú návrh novely ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky.

Ako uvádzajú v odôvodnení návrhu, 60-dňová lehota je podľa nich značne obmedzujúca pre prípadné zlučovanie volieb prezidenta Slovenskej republiky s voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa rieši samostatným návrhom novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Aj návrh na takúto zmenu predkladajú na septembrovú schôdzu liberáli.

„Táto novela nadväzuje na vhodne nastavenú novelu volebného zákona z marca 2017, ktorou sa zlúčilo konanie župných a komunálnych volieb. Túto 60-dňovú lehotu je však možné skrátiť bez ohľadu na prijatie novely volebného zákona upravujúceho zlúčenie volieb, pretože 60-dňový odstup nemá žiaden racionálny základ a v iných štátoch Európskej únie si vystačia s omnoho kratšou lehotou,“ dodávajú poslanci.

Ako príklad priblížili Francúzsko, kde súčasný francúzsky prezident zvíťazil vo voľbách dňa 7. mája 2017 a už 14. mája 2017 sa ujal funkcie. Liberáli sú presvedčení, že príliš veľký časový odstup od volieb predlžuje medziobdobie, kedy dôveru občanov mohol získať iný prezident, no kompetencie stále vykonáva prezident dosluhujúci, čo zároveň znižuje jeho váhu.

#prezidentské voľby 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku