Stále platí uznesenie, že KDH sa postaví za kandidáta s podporou opozície, ktorý bude mať najväčšiu šancu prejsť. „Veľký význam budú mať aj prezidentské debaty, ktoré sú oslavou demokracie,“ avizuje Hlina.
Ešte minulý týždeň TASR informovala, že v KDH opäť uvažujú o tom, že do prezidentských volieb postavia Mariána Čaučíka. „Bola to úvaha, nakoľko OĽaNO nepostavilo vlastného kandidáta. Dávalo to určitú logiku, ak by došlo k dohode s Františkom Mikloškom, ale dopadlo to tak, ako to dopadlo,“ povedal Hlina.
Priznáva obavu, ako sa bude zápas o prezidentský post profilovať v konzervatívnych kruhoch. „Nakoľko ľudia podporujúci Štefana Harabina majú pripravený postup, že budú Mikloška označovať ako človeka, ktorý sa vzoprel emeritnému pápežovi Benediktovi, vzoprel sa cirkvi, podporil Róberta Bezáka a celá táto diskusia môže byť naozaj toxická pre konzervatívny priestor,“ myslí si Hlina.
KDH začalo o Čaučíkovi opätovne uvažovať po tom, ako predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová oznámila, že kandidovať nebude. V KDH sa domnievali, že Čaučík by mohol byť spoločný kandidát oboch hnutí. Obyčajní však odkázali, že sa síce nikdy nebránili diskusii s KDH, ale ich prioritným cieľom nie je ďalšie trieštenie hlasov. „Naše hnutie považovalo za najlepšieho prezidentského kandidáta Veroniku Remišovú, neuprednostnili sme však vlastný záujem, ale snahu o spoločné dobro. Preto aj naďalej veríme v zodpovedné správanie sa demokratických prezidentských kandidátov – najmä Roberta Mistríka a Zuzany Čaputovej, ktorí dali verejný prísľub, že do prvého kola z nich pôjde len jeden kandidát,“ uviedol v reakcii OĽaNO jeho hovorca Matúš Bystriansky.