Volebná kampaň sa skončila, plynie moratórium

Volebná kampaň pred prvým kolom prezidentských volieb na Slovensku sa skončila o polnoci zo stredy na štvrtok a začalo platiť moratórium. Počas neho nemôžu kandidáti na prezidenta viesť volebnú kampaň. Zakázané je zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky a volebných ankiet.

21.03.2024 09:36
debata

Moratórium trvá až do skončenia hlasovania v deň volieb. Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca.„Kan­didáti nesmú nakladať s nepoužitými finančnými prostriedkami na osobitnom transparentnom účte, neuhradené faktúry za volebnú kampaň však môžu byť uhradené z tohto účtu aj počas moratória,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Rovnako sa zakazuje aj politická reklama a sponzorované príspevky na sociálnych sieťach. Moratórium sa nevzťahuje na volebné plagáty vylepené počas volebnej kampane.

čaputová, prezidentka Čítajte viac Právomoci prezidenta sú dostatočné, hovorí politológ aj čitatelia Pravdy

Počas moratória sa nesmú zverejňovať informácie o kandidátoch na prezidenta v ich prospech alebo neprospech v rozhlasovom a televíznom vysielaní, v rámci audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, v periodických a neperiodických publikáciách a v agentúrnom spravodajstve. RTVS a vysielatelia s licenciou majú počas moratória zakázané vysielanie politickej propagácie.

Ak kandidát na prezidenta SR poruší volebné moratórium, štátna komisia mu môže uložiť pokutu od 5 000 eur až do 50-tisíc eur. V prípade, že zákaz poruší politická strana, štátna komisia jej uloží pokutu od 30-tisíc eur do 300-tisíc eur. Moratórium platí aj pre médiá, teda vysielateľov, vydavateľov, ako aj pre tlačové agentúry, za porušenie im hrozí pokuta od tisíc do 10-tisíc eur.

parlamentné voľby 2023, volič, hlasovanie, urna Čítajte viac Od pondelka funguje infolinka s informáciami pre voličov

Kandidát na prezidenta SR môže na svoju volebnú kampaň minúť maximálne 500 000 eur spolu pre obidve kolá volieb.

Prezidenta SR si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. O prezidentský palác chce zabojovať deväť kandidátov. V prvom kole volieb môže prísť k urnám približne 4,33 milióna občanov SR. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00 h. Prípadné druhé kolo volieb bude v sobotu 6. apríla.

debata chyba
Viac na túto tému: #moratórium #prezidentské voľby 2024