Vyšný Komárnik navštívili takmer všetci prezidenti od skončenia vojny

Obec Vyšný Komárnik v okrese Svidník navštívili takmer všetci prezidenti od skončenia druhej svetovej vojny. V jej katastri sa totiž nachádza Dukliansky pamätník. Miestni sa každoročne zúčastňujú spomienkových slávností.

23.03.2024 13:43
Vyšný Komárnik / Peter Holík / Foto: ,
Obyvateľ Vyšného Komárnika a historik Peter Holík stojí pred budovou Obecného úradu vo Vyšnom Komárniku, kde je zriadená volebná miestnosť v prvom kole prezidentských volieb 23. marca 2024
debata (1)

Vyšný Komárnik bol oslobodený 6. októbra 1944 počas Karpatsko-duklianskej operácie (KDO). Išlo o prvú oslobodenú obec na území niekdajšieho Československa príslušníkmi 1. československého armádneho zboru v ZSSR.

„Práve aj z tohto dôvodu bol v severnej časti katastra počas osláv piateho výročia KDO v októbri 1949 odhalený Pamätník 1. československého armádneho zboru v ZSSR s vojnovým cintorínom. Odvtedy tu prebiehajú každoročne oslavy s tým, že sa ich zúčastňujú rôzne delegácie, ako aj prezidenti,“ uviedol obyvateľ Vyšného Komárnika a historik Peter Holík.

Obyvateľ Vyšného Komárnika a historik Peter Holík hovorí o význame obce
Video
Zdroj: TASR

Vyšný Komárnik je podľa jeho slov jednou z mála obcí na Slovensku, ktorú navštívil takmer každý úradujúci prezident. „Samozrejme, s výnimkou tých, ktorí úradovali veľmi krátke obdobie, ktoré nezahŕňalo 6. október,“ povedal Holík.

Niekdajší prezident Československej republiky (ČSR) Edvard Beneš navštívil bojisko ešte pred nástupom do funkcie. „Bolo to krátko pred koncom druhej svetovej vojny v apríli 1945, kedy si boli s armádnym generálom Ludvíkom Svobodom pozrieť, aké škody vojna napáchala,“ priblížil Holík a doplnil, že neskorší prezident Ludvík Svoboda v minulosti zavítal i do obce, aby sa oboznámil s tým, ako sa po vojne obnovila.

Boli tu takmer všetci prezidenti. Vyšný Komárnik

Obec Vyšný Komárnik v okrese Svidník navštívili takmer všetci prezidenti od skončenia druhej svetovej vojny. V obci občania volili aj novú hlavu štátu.

Fotogaléria
Obyvateľ Vyšného Komárnika Miroslav Štapinský...
Budova Obecného úradu vo Vyšnom Komárniku, kde...
+1Vyznemanania na stene vo volebnej miestnosti...

"Čo sa týka československých prezidentov, tak najčastejšie tu chodieval spomenutý Ludvík Svoboda, Gustáv Husák a ďalší, ktorí v tom čase úradovali. Zo súčasných slovenských to boli Michal Kováč, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, ktorý navštevoval oslavy pravidelne.

Andrej Kiska dokonca pri príležitosti 70. výročia KDO odhaľoval vernú umeleckú kópiu pôvodnej sochy československého vojaka. Samozrejme, Duklu navštívila aj prezidentka Zuzana Čaputová," priblížil Holík.

Obec má v súčasnosti 69 obyvateľov. Tí sa podľa starostky obce Daniely Štefancovej spomienkových osláv zúčastňujú pravidelne. „Nie je to primárne kvôli oficiálnym vládnym delegáciám či prezidentom, ale skôr kvôli tomu, aby si takýmto spôsobom uctili pamiatku padlých vojakov,“ doplnila.

Zuzana Vančišinová prišla do obce žiť z Prešova. „Chodím si na Duklu uctiť padlých vojakov. Čo sa týka prezidentov, videla som Václava Havla,“ povedala. „Chodievam k pamätníku každý rok. Od prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča som ich videl všetkých,“ doplnil Miroslav Štapinský.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Vyšný Komárnik