Transparency pre antikampaň v Nitre podala podnet ma vnútro

Transparency International Slovensko (TIS) podáva podnet na ministerstvo vnútra v súvislosti s podozrením na nezákonnú volebnú antikampaň v Nitre.

31.07.2022 12:59
hattas, droba Foto:
V popredí primátor Nitry a poslanec NR SR za SaS Marek Hattas a vpravo predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
debata (7)

Tri mesiace pred komunálnymi voľbami sa v uliciach mesta objavili bilbordy namierené proti súčasnému primátorovi Marekovi Hattasovi. Bilbordy ho vykresľujú ako zlého hospodára a sklamanie pre mesto. „Či už si Hattas kritiku zaslúži alebo nie, nezákonná antikampaň deformuje volebnú súťaž. Keďže objednávateľa nevieme identifikovať, podávame podnet na ministerstvo vnútra,“ upozorňuje TIS.

Podľa názoru TIS kritici majú nárok na hodnotenie štvorročného pôsobenia súčasného primátora, zvolený spôsob je však problematický. Anonymné bilbordy porušujú zákon. Buď preto, že za nimi stojí iný kandidát, avšak nie je na nich v rozpore s pravidlami uvedený, alebo ich zaplatil niekto ďalší, čo tiež zákon neumožňuje. TIS upozorňuje, že kampaň môžu viesť iba kandidáti a politické strany.

O post primátora Nitry sa budú uchádzať minimálne traja kandidáti, ktorí oficiálne oznámili svoju kandidatúru. Súčasný primátor Marek Hattas sa v komunálnych voľbách v roku 2018 uchádzal o primátorské kreslo ako nezávislý kandidát. O primátorské kreslo zabojuje aj bývalý prednosta nitrianskeho mestského úradu a súčasný prednosta Mestského úradu v Trnave Igor Kršiak ako občiansky kandidát s podporou Hlasu-SD a nezávislý kandidát Štefan Štefek, ktorý je dlhoročným mestským poslancom. Svoje predvolebné bilbordy má v uliciach Nitry aj mestský poslanec Pavol Obertáš, kandidatúru však oficiálne neohlásil.

04-volby-majer Čítajte viac Komunálne a župné voľby budú 29. októbra
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Nitra #Transparency International #Marek Hattas #spojené voľby 2022
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy