Odsúdený primátor už nechce kandidovať

Primátor Veľkého Medera Samuel Lojkovič, ktorému Špeciálny súd v Pezinku začiatkom roka vymeral 32-mesačný trest odňatia slobody za korupciu, vykonáva naďalej svoju funkciu. Rozsudok po odvolaní nenadobudol právoplatnosť, primátor bol od januára opakovane práceneschopný.

02.08.2006 14:03
debata

„Mám kardiovaskulárne problémy, kvôli ktorým som nebol v úrade celý jún, predtým aj vo februári a apríli,“ povedal. Nechce však zo svojho postu odísť predčasne pred riadnymi decembrovými komunálnymi voľbami. „Kandidovať už nebudem, ale chcem úrad odovzdať niekomu, kto bude mať viac šťastia ako ja,“ uviedol. Má v úmysle vrátiť sa k právnickej praxi.

Primátora Veľkého Medera zadržala polícia vlani v marci priamo pri preberaní 300-tisícového úplatku. Mal ho vziať za to, že ovplyvní mestské zastupiteľstvo, aby nezrušilo nájomnú zmluvu lukratívnych pozemkov v blízkosti termálneho kúpaliska. Nájomca korupciu oznámil na Úrade boja proti korupcii, ktorý pripravil policajnú akciu.

Vo Veľkom Mederi sa 12. novembra 2005 konalo aj referendum za odvolanie primátora, ale zúčastnil sa ho nedostatočný počet voličov, a preto nebolo platné. K urnám prišlo 955 z celkových 7316 oprávnených voličov, z nich ale bolo 811 za odvolanie primátora. Počas takmer ročnej neprítomnosti jeho funkciu zastával viceprimátor Ladislav Rudický. Kým bol Lojkovič v kolúznej väzbe, bol jeho plat pozastavený. Primátor očakáva, že súd sa jeho prípadom bude opäť zaoberať na jeseň.

debata chyba