Vojaci z bundeswehru opravujú cintorín

Dovedna 11 príslušníkov nemeckých ozbrojených síl bundeswehru začalo v pondelok opravovať vojenský cintorín z prvej svetovej vojny vo Vyšnom Mirošove v okrese Svidník.

04.09.2006 15:24
debata

Počas dvoch týždňov vykonajú základné terénne úpravy a spevnia plochy pohrebiska s telesnými pozostatkami do 250 vojakov nemeckých, rakúsko-uhorských a ruských.

Brigádnici sú príslušníkmi 51. eskadrie Immelmann z mesta Kroppe. Takýchto aktivít na východnom Slovensku sa nezúčastňujú prvýkrát. Pod ich patronátom sa v minulých rokoch podarilo opraviť a zasvätiť podobný cintorín v neďalekej obci Nižná Polianka v okrese Bardejov. Opravu miesta posledného odpočinku vojakov vo Vyšnom Mirošove si vzali za svoju ako hlavní patróni príslušníci 63. dopravnej eskadrie bundeswehru. Tí nastúpia na brigádu 15. septembra. Do 28. septembra majú potom založiť trávnik, urobiť prvú etapu oplotenia a položiť obrubníky okolo hrobových polí. Práce majú byť hotové v roku 2007. Vojaci zo 63. letky ich začali v máji 2005

Projekt spolupráce medzi občianskym združením Spoločnosť starostlivosti o nemecké vojnové hroby so sídlom v Prešove a Ľudovým zväzom starostlivosti o nemecké vojnové cintoríny trvá piaty rok. Podľa tajomníka prešovskej spoločnosti Michala Bochina počas oboch tohoročných turnusov by malo vzniknúť dielo za viac ako dva milióny Sk.

Bochin informoval, že ako po minulé roky, tak i v súčasnosti majú pracovné pobyty nemeckých profesionálnych vojakov aj kultúrno-spoločenský rozmer. Navštívia kultúrne a prírodné pamätihodnosti v Prešovskom kraji. Zavítajú do škôl vo Vyšnom Mirošove i v Nižnej Polianke a pre žiakov majú pripravené darčeky. Príslušníci bundeswehru majú v pláne aj stretnutia s osadenstvom leteckej základne v Prešove.

Pilotným projektom takýchto aktivít bola oprava cintorína práve v Nižnej Polianke. V roku 2007 majú byť opravené cintoríny v Radvani nad Laborcom a v Medzilaborciach.

debata chyba