V Revúcej chcú rozvoj turizmu a nie spaľovňu

Revúca by mala využiť prírodné podmienky mesta a regiónu na rozvoj turizmu a nie na stavbu spaľovne odpadu. Myslí si to nová primátorka Eva Cireňová. Hoci predchádzajúce vedenie mesta o tejto možnosti uvažovalo, nová šéfka radnice hovorí, že za jej pôsobenia vo funkcii spaľovňa odpadu v Revúcej určite nebude.

11.01.2007 08:51
debata

Budovať spaľovňu odpadu už odmietli v Šali, Hliníku nad Hronom, Rimavskej Sobote, Tornali, teraz to odmietajú aj v Revúcej. Primátorka poznamenáva, že hoci sa o spaľovni v meste diskutovalo, poslanci v Revúcej o výstavbe nerokovali vôbec. A ani nebudú. „Ja som bola proti výstavbe spaľovne a aj budem proti. Zničili by sme si tým danosti nášho regiónu, ktoré sú ako stvorené na rozvoj cestovného ruchu a odplašili by sme od nás turistov. Veď koho by lákala turistika v regióne, kde sa nachádza spaľovňa,“ dodala Cireňová.

Bývalé vedenie mesta iniciovalo o spaľovni, ktorá mala stáť v lokalite Tehelňa, aj verejnú diskusiu, no tento zámer sa u obyvateľov mesta, ale aj starostov okolitých obcí nestretol s podporou. Skôr naopak. „My sme proti výstavbe spaľovne zorganizovali aj petíciu občanov, pod ktorú sa podpisovali nielen naši obyvatelia, ale aj ľudia z Revúcej. Na petícii bolo okolo dvetisíc podpisov,“ hovorí starosta susednej obce Mokrá Lúka s 540 obyvateľmi Július Laššan.

Nesúhlas so spaľovňou vyjadrilo vo svojom stanovisku aj obecné zastupiteľstvo v Mokrej Lúke. Podľa poslancov by to negatívne ovplyvnilo kvalitu životného prostredia v celej revúckej doline. Proti sa postavila aj rada Regionálneho združenia miest a obcí stredného Gemera. Jej predseda Roman Goldschmidt, starosta Muráňa, povedal, že proti výstavbe spaľovne v Revúcej bola drvivá väčšina ich členov. „V lokalite, korá susedí s Muránskou planinou, by spaľovňa ostro kontrastovala s prírodou,“ zdôraznil Goldschmidt.

K prípadnej výstavbe spaľovne odpadu v Revúcej sa doteraz nevyjadrovali pracovníci životného prostredia. „Nik nás nepožiadal, aby sme k tomuto zámeru vydali odborné stanovisko z pohľadu dosahu spaľovne na životné prostredie,“ zdôraznil vedúci revúckeho pracoviska odboru životného prostredia so sídlom v Rimavskej Sobote Ján Profant.

debata chyba