Ľudia v okolí Kálnice majú obavy z uránových baní

10.08.2007 08:04
Protest na Jahodnej
Ilustračné foto Autor:

Budeme mať za chrbtom uránové bane? Odpoveď na túto otázku márne čakajú obyvatelia Kálnice v okrese Nové Mesto nad Váhom. Jednoznačného stanoviska sa nedočkali ani v stredu večer na verejnom stretnutí, ktoré na túto tému zvolal starosta obce Miroslav Borcovan.

Urán v pohorí Považského Inovca zistili prieskumy už pred 30 rokmi. Výsledky prieskumov aj následná ťažba boli však prísne utajené. „Podnik Uránový prieskum v 70. rokoch našiel výskyt rudy na povrchu. Vznikli tri štôlne na ťažbu uránových rúd, dve zo strany Kálnice, jedna pri Trenčianskych Stankovciach. Vyťažený materiál sa odvážal mimo územie Slovenska, tu sa neupravoval,“ spomína Jozef Daniel zo spoločnosti Uranpres Spišská Nová Ves, ktorá je nástupníckou firmou Uránového prieskumu.

Prieskumné práce sa skončili, v polovici 80. rokov zatvorili aj štôlne. Ťažba uránu z tejto lokality sa ukázala ako nerentabilná. Teraz však vo svete narastá hlad po uráne, jeho cena je mnohonásobne vyššia. „V čase, keď sme končili, bola cena okolo 8,5 dolára za uránový koncentrát, takzvaný žltý koláč, ktorý sa predáva. Dnes je cena 140 dolárov za libru, čo je asi pol kilogramu,“ dodal Jozef Daniel.

Záujem o urán chcú využiť kanadské firmy. Na východnom Slovensku sa ho chystá ťažiť spoločnosť Tournigan, na západnom Slovensku firma Ultra Uranium. Spočiatku sa zaujímala o lokality pri Kálnici a Selci, teraz sa na jej internetovej stránke možno dočítať, že záujem rozširuje o chotár obce Hôrka nad Váhom.

„Robíme len prieskum, nehovoríme o ťažbe. Prieskum môže trvať ešte šesť rokov, potom sa zhodnotí, či môže byť ťažba rentabilná. Podľa doterajších zistení je tu rudy dosť, ale má nízky obsah uránu. V porovnaní s Jahodnou až 10-násobne menší,“ hovorí Jozef Komoň, ktorý pred dvoma rokmi získal práva na prieskum v oblasti Považského Inovca. V júni ich prepustil spoločnosti Ultra Uranium.

Organizácia Greenpeace je presvedčená, že aktivity v tejto oblasti sa neskončia prieskumom, ale bude nasledovať ťažba. Tá je podľa ich názoru pre Slovensko neprijateľná. „Ťažba uránu je riziková pre životné prostredie a zdravie obyvateľstva, na Slovensku nemá čo robiť. Iná situácia je napríklad v Kanade, kde sa ťaží ďaleko od obývaných oblastí. Slovensko je v porovnaní s Kanadou husto zaľudnené,“ argumentuje Juraj Rizman, hovorca Greenpeace.

Starosta Kálnice Miroslav Borcovan zatiaľ vystupuje neutrálne. „Pôjdeme si pozrieť miesta, kde už bola ťažba a kde sa ešte ťaží, vypočujeme si názor tamojších občanov. Treba zvážiť všetky okolnosti a potom to prerokujeme na zastupiteľstve,“ povedal Borcovan.

0 debata debata