Synagóga v Šaštíne chátra, čaká na kupca

14.11.2007 09:20, aktualizované: 09:21
Synagóga v Šaštíne
Synagóga v Šaštíne-Strážach na nového majiteľa ešte len čaká. Autor: ,

Ortodoxnú synagógu v Trnave po dlhých rokoch chátrania jej terajší majiteľ opravuje. Ako zatiaľ všetky bývalé židovské modlitebne v Trnavskom kraji, ani táto po obnove nebude slúžiť pôvodnému účelu. Pamätníci tvrdia, že na bohoslužby sa využívala ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.

V synagóge by mali údajne vzniknúť luxusné kancelárske priestory. „Je veľa nápadov na jej využitie od kancelárskych priestorov až po galériu. Definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo,“ vyjadrili sa k budúcnosti stavby zo sekretariátu firmy AXbenet, ktorá nehnuteľnosť vlastní. Synagóga z konca 19. storočia, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, je na liste vlastníctva vedená ako priestor pre kultúru a školstvo, majiteľ o zmenu zatiaľ nepožiadal.

Podľa Františka Alexandra z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí sú nefunkčné synagógy z hľadiska židovskej liturgie bezvýznamné budovy. „Vynesením zvitku tóry strácajú sakrálny charakter a je vecou nových majiteľov, ako ich využijú,“ hovorí Alexander. Súhlasí s ním aj riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan, podľa ktorého je však najlepšie, ak tieto budovy slúžia ako priestor pre kultúrne aktivity, ako je to v prípade druhej trnavskej synagógy.

Na solventného investora čaká aj synagóga v Šaštíne-Strážach z roku1852, ktorá je na predaj. „Nie je národnou kultúrnou pamiatkou, takže obmedzenie jej budúceho využitia je len v morálnej rovine,“ poznamenal Jozef Brom z realitnej kancelárie, ktorá synagógu predáva. Naposledy slúžila ako sklad obilia, teraz do nej zateká a stavba chátra. Záujem o budovu podľa Broma mali aj židovské organizácie, chceli ju však za symbolickú cenu.

Jediná synagóga na území kraja, ktorá má slúžiť na náboženské účely, je vo Vrbovom. Postavená bola v roku 1883, keď sa k židovskej obci hlásila tretina obyvateľov mestečka. V druhej polovici minulého storočia sa zo synagógy stala sýpka na obilie, neskôr sklad textilu. Vlani ju kúpila spoločnosť podnikateľa Michaela Josepha Karbana, ktorý sa zaviazal urobiť z nej svätyňu pre židov z celého sveta. Rekonštrukcia zatiaľ mešká, podľa primátora Ivana Borovského však Karban od svojho plánu neodstúpil.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk