Mestské zastupiteľstvo vo štvrtok odmietlo posledné návrhy investora, ktorý pozemok zabral, na vyriešenie kauzy zaplatením privysokého odškodného, prípadne zámenou pozemkov.
Vlastnícka firma Strabag-ZIPP sa park chystá zastavať deväťpodlažnou budovou. Zámeru by sa podľa jej vyjadrenia bola ochotná vzdať, keby od mesta dostala odškodné 160 miliónov korún (5,31¤mil. eur). Magistrát skúsil pripraviť aj druhý návrh, podľa ktorého by investor získal iný malý pozemok v Petržalke a doplatok 135¤miliónov korún. Znalecký posudok pritom parčík ocenil na 69¤miliónov korún.
Obe možnosti mestskí poslanci zamietli drvivou väčšinou. V ostrej diskusii padali obvinenia z vydieračských aktivít. Nie však voči investorovi, ale občanom, ktorí bojujú o svoju zeleň. ,,Na tom pozemku park nikdy nebol!" tvrdí nezávislý poslanec Štefan Holčík. Jestvujú pritom dokumenty pamiatkarov, ktoré tam záhradné plochy zaznamenali už v roku¤1825.
„Nám bolo od začiatku jasné, že predložené návrhy na vyrovnanie sú premrštené a nemôžu prejsť,“ mieni zástupkyňa občianskej iniciatívy a zároveň staromestská poslankyňa Soňa Párnická. Aktivisti sú presvedčení, že mesto a Strabag-ZIPP s nimi iba hrali akúsi čudnú hru o tom, ako im na osude parku záleží. Niektorí komunálni politici vrátane primátora Andreja Ďurkovského (KDH) ho totiž verejne sľubovali zachrániť – najmä pred voľbami.
Občania nespochybňujú majetkové práva investora, poukazujú však na pochybné narábanie s pozemkom tesne po roku 1989. Kedysi patril vojenskej správe, ale v roku¤1982, keď na ňom dostavali obrátenú pyramídu, sa stal majetkom Slovenského rozhlasu. O zvyšnú zeleň, ktorá je dnes predmetom sporu, sa staralo mesto. Po revolúcii si však majetok vôbec nenárokovalo. Naopak, vojaci zmluvy o prevode pozemku spochybnili a park obratom predali istej eseročke za 10-tisíc Kčs. Kolobeh ďalších predajov za čoraz vyššie sumy uzavrel súčasný vlastník, ktorý stavebné povolenie zrejme získa už do niekoľkých mesiacov. Podľa dostupných informácií zaň stavebná spoločnosť v roku¤2004 zaplatila 50¤miliónov.
Už v októbri začala stavebná firma v parku napriek protestu občanov s výrubom stromov.