Okolo Martina sa naplno lyžuje, hole chystajú novú sedačku

30.12.2008 08:42
Martinky, lyžovanie, sneh
Na Martinských holiach sa lyžuje na 50 centimetroch prírodného snehu. Autor: ,

Začiatok lyžiarskej sezóny v okolí Martina umožnili vianočné mrazy. Ešte na Štefana si lyžiari a snoubordisti zajazdili na Martinských holiach, cez víkend sa pridali aj Jasenská a Valčianska dolina.

„Počasie vyšlo perfektne, je tu super výhľad až na Nízke Tatry. Učím dcéru lyžovať len tu na malom svahu a milo ma prekvapilo, že môže na detskom vleku jazdiť zadarmo,“ pochvaľoval si na Martinských holiach lyžiar Miro Vaňovič. Ľudí na svahu včera veľa nebolo. Pri vlekoch sa síce tvorili rady, nie však dlhé. Čakalo sa iba chvíľu.

Svahy v Jasenskej a Valčianskej doline sú zatiaľ odkázané na technický sneh. „Škoda, že nezačalo mrznúť o tri či štyri dni skôr, mohli sme skôr spustiť snežné delá. Ale predpovede sú priaznivé,“ hovorí riaditeľ strediska v Jasenskej doline Milan Sumka. Na svahoch lyžiari jazdia na 30 centimetroch technického snehu, prírodný poprášil okolie len do piatich až desiatich centimetrov. V Jasenskej doline sú v prevádzke tri vleky a odvčera aj sedačka na hlavnom svahu.

Na 40 centimetroch technického snehu sa lyžuje aj vo Valčianskej doline. V stredisku sa sezóna začala v nedeľu. Premávajú zatiaľ tri vleky, na sedačkovej lanovke sa lyžiari odvezú, keď sa v stredisku podarí zasnežiť aj hornú časť zjazdovky.

Na novú sedačkovú lanovku čakajú aj lyžiari na Martinských holiach. Na svahu je už postavená, aj otestovaná. „Máme už kolaudačné rozhodnutie, ešte potrebujeme doriešiť administratívne záležitosti, ale do konca tohto roka bude šesťsedačka určite premávať,“ povedala šéfka spoločnosti ProSki Gabriela Hrbáňová.

Nová lanovka je v tomto stredisku jednou z prvých väčších investícií po dlhom čase. Pre vlastnícke spory sa Martinky dvanásť rokov takmer nerozvíjali. Zaostali tak za ostatnými modernými lyžiarskymi strediskami. V stredisku teraz otvorili sezónu štefanskou lyžovačkou. Prírodného snehu je dosť, lyžuje sa na 50 centimetrovej pokrývke. V prevádzke sú všetky vleky.

Budúci rok by sa mala začať výstavba osem miestnej kabínkovej lanovky, ktorá pôjde z mesta Martin priamo na Martinky. To výrazne zlepší najmä dopravu do strediska.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku