Rady na električenky má odstrániť internet

Električenka sa bude dať v Bratislave čoskoro dobiť už aj cez internet. Elektronický predaj predplatných cestovných lístkov spustí Dopravný podnik 21. januára. Bratislavčania tak nebudú musieť viac chodiť na predajné miesta, kde je v týchto dňoch tradičný novoročný nával. V rámci celého Slovenska ide po lístkoch cez SMS o ďalšiu novinku hlavného mesta.

12.01.2009 13:30
MHD, autobus, Bratislava, doprava Foto:
Ilustračné foto
debata

Dobiť si na začiatku roka električenku znamená vystáť rad v niektorej z jedenástich predajní. Tento spôsob cestovania totiž v hlavnom meste dominuje. Čipovú kartu vlastní až 80 percent zákazníkov Dopravného podniku.

„Primárny cieľ je, aby si ľudia vedeli predĺžiť platnosť električeniek pohodlne doma,“ vysvetlil predseda Predstavenstva DPB  Branislav Zahradník. Okrem zjednodušenia vybavovania tak chce Dopravný podnik aj ušetriť. Ak totiž nebude toľko ľudí chodiť na predajné miesta, môže niektoré z nich zrušiť.

Z domu sa budú dať od budúcej stredy kúpiť všetky druhy predplatných cestovných lístkov. Podmienkou je, aby človek už mal čipovú kartu. Predaj predplatných lístkov cez internet je druhou elektronickou službou, ktorú Dopravný podnik zavádza. Od 17. novembra sa dajú cestovné lístky kúpiť aj z mobilu. SMS lístok sa v Bratislave uchytil nadmieru dobre.

„Dnes denne predávame okolo 5-tisíc lístkov takýmto spôsobom. Pôvodne sme čakali, že na takéto číslo sa môžeme dostať až v druhej polovici tohto roku,“ vyjadril spokojnosť s novinkou Záhradník. Dopravnému podniku navyše podľa predbežných výsledkov neklesol predaj papierových lístkov, takže tržby za SMS lístky sú preň peniaze navyše.

**  Ako sa dobije električenka cez internet**

– predplatné lístky bude Dopravný podnik predávať na svojej internetovej stránke

– cena bude rovnaká ako pri osobnej návšteve predajného miesta

– električenku si bude treba dobiť štyri dni vopred pri platbe cez Internet Banking alebo jeden deň vopred pri platbe cez systém SporoPay (Slovenská sporiteľňa), TatraPay (Tatra Banka) a ePlatba (VÚB)

– pri nákupe bude treba uviesť sériové číslo čipovej karty (je napísané na nej)

– cestujúci dostane na svoj mejl správu o tom, že nákup prebehol úspešne

– informáciu o dobití nahrá na čipovú kartu až revízor pri prípadnej kontrole. Cestujúci sa nemusí preukazovať iným dokladom

– daňový doklad o zakúpení predplatného lístka sa bude dať vytlačiť na stránke Dopravného podniku

Ľudia si 70-minútový SMS lístok za 80 centov (24 Sk) kupujú aj napriek tomu, že je drahší ako hodinový papierový lístok (70 centov – 21,09 Sk). Branislav Zahradník však priznal, že dopyt je aj po lacnejšom SMS lístku na menší počet minút. „Zvažujeme, či je možné rozšíriť spektrum SMS lístkov, čo vyhodnotíme po skončení pilotnej prevádzky na konci februára,“ doplnil Zahradník. Elektronické služby pre svojich zákazníkov pripravujú aj ďalšie slovenské mestá. Od februára napríklad zavádzajú SMS lístok za 0,8 eura Košice.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy