Výrobu v ZVL Prešov možno zastaví štrajk

15.05.2009 09:19
ZVL Prešov, fabrika
ZVL auto Prešov je výrobcom kuželkových ložísk. Autor:

V podniku ZVL auto Prešov vyhlásili odborári štrajkovú pohotovosť. Podľa nich je vyústením nespokojnosti zamestnancov. Firma im dlhuje časť výplat a pracovné podmienky vo firme tiež nie sú celkom ideálne.

„Robotníci sa boja, čo bude ďalej. Z marcovej výplaty zatiaľ dostali len polovicu a boja sa, či vôbec dostanú aprílovú. Hygienické podmienky na niektorých pracoviskách tiež nie sú ideálne,“ povedal člen predsedníctva Odborového zväzu KOVO Jozef Balica. Podľa neho sú zamestnanci dlhodobo nespokojní so situáciou vo firme, údajne už chceli prerušiť výrobu. Ešte vlani roku pracovalo v ZVL vyše 400 zamestnancov, teraz už len zhruba 300. Prepúšťa sa.

Zamestnanci sa včera ponáhľali z práce domov. Ako povedali viacerí z nich, rozmýšľajú nad tým, či firma nebude opäť prepúšťať a ako to bude ďalej s výrobou. „V marci sme dostali len polovicu výplat, dnes dostaneme pásky za apríl, ale nevieme, či aprílové mzdy vôbec dostaneme . Už niekoľko mesiacov dostávame výplaty na dva razy, situácia už prestáva byť únosná. Ja som z časti marcovej výplaty zaplatil aspoň za byt, ešteže má manželka prácu. Ale čo majú robiť ženy, ktoré u nás pracujú a žijú samy?“ ponosoval sa zamestnanec, ktorý nechcel byť menovaný z obavy, že by mohol prísť o prácu.

„Ide to dole vodou, novým majiteľom firmy je Američan čínskeho pôvodu. Teraz  k nám vozia čínske ložiská, ktoré sú polotovarmi a u nás ich ešte musíme presne opracovať. Ale ďalej sa vyvážajú pod značkou ZVL. Máme aj vlastnú výrobu, ale tá je teraz nižšia,“ dodal nespokojný robotník. Podľa neho sa vo firme pošuškáva o tom, že výroba ložísk sa aj tak nakoniec presunie do Číny.

K situácii vo firme sa môže z vedenia vyjadrovať len generálny riaditeľ Ondrej Zuskáč, ten však bol včera na služobnej ceste. Odborový zväz KOVO už ohlásil protestné zhromaždenie pred fabrikou na utorok o tretej popoludní. Tam sa rozhodne aj o ďalšom postupe.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk