V Dohňanoch oprášili vojenskú rozhľadňu

20.09.2009 16:47
Rozhľadňa v Dohňanoch
Ešte začiatkom leta bola rozhľadňa len na papieri, ukazuje nákres Mialn Panáček, starosta Dohnian. Autor: ,

Na kopci nad obcou Dohňany neďaleko Púchova dokončujú rozhľadňu, ktorá bude jedinou v regióne. Postavili ju na mieste, kde stála rozhľadňa ešte za Rakúsko-Uhorska.

„V obci sa traduje niekoľko povestí, že tu kedysi dávno stála rozhľadňa. Podarilo sa nám zistiť, že pôvodne tu bola ešte v 19. storočí. Na moravskej strane je ich dnes viacero, u nás v širokom okolí nie je žiadna, to nás inšpirovalo. Dnešná rozhľadňa je vysoká 21,5 metra a pri peknom počasí vidno odtiaľto až na Martinské hole. Začali sme ju stavať v júli a pre verejnosť ju otvoríme 17. októbra,“ vraví Milan Panáček (Smer), starosta obce Dohňany.

Stavba rozhľadne stála si 100 000 eur a finacovali ju z eurofondov ako jeden z úspešných projektov cezhraničnej slovensko – českej spolupráce. Súčasťou projektu je aj vybudovanie náučných chodníkov na oboch stranách hranice. Po trase budú rozmiestnené stojany s informačnými tabuľami o turistických a prírodných zaujímavostiach.

Rozhľadňa stojí na betónovom podstavci, uchytená na kovových konzolách, inak je celá z dreva, z červeného smreku. Veľmi podobná stojí na moravskej strane pri Valašských Kloboukoch. Obec teraz uvažuje nad ďalším projektom, ktorým by prepojili obe rozhľadne turistickou alebo cyklistickou trasou.

Rozhľadňu stavia partia robotníkov z okresu Bytča. Priznávajú, že vo výške majú občas strach, najmä keď fúka vietor.

„Hlavne zrána, keď sú silné nárazy vetra, je to nebezpečné, hore sa človeku aj hlava zatočí. Máme aj strach, veď nás doma čakajú rodiny. Ale keby sa naskytla znova takáto robota, išli by sme do toho znova, už sme si na to zvykli,“ povedal Milan Čička, jeden z robotníkov.

„Doteraz sme pri stavbách len po zemi behali, teraz robíme vo výškach, skoro lietame v oblakoch. Už máme naplánované, že sem zoberieme rodiny, keď to dokončíme,“ dodal jeho kolega Štefan Cvaško.

Stará rakúsko-uhorská rozhľadňa vraj slúžila aj na vojenské účely. Aj na novú vyhliadkovú vežu v Dohňanoch sa návštevníci pozerajú s podobným podozrením, možno aj preto že z tejto obce pochádza súčasný minister obrany.

„Občas tu človek začuje rozhovor turistov, ktorí sú presvedčení, že sa to stavia na vojenské účely. Neviem si predstaviť vojenský účel tejto stavby, skôr ako vojenský cieľ,“ zareagoval starostia Dohnian.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk