Parku svitla nádej. Ochranári uspeli na súde

Po 15 rokoch boja za zachovanie parčíka na Belopotockého ulici v bratislavskom Starom Meste zaznamenali občianski aktivisti prvé víťazstvo. Polyfunkčný dom Apartmán Park, ktorý mal vyrásť na jeho mieste, prišiel o územné rozhodnutie. Zrušil ho Najvyšší súd, čím vyhovel žalobe obyvateľov z okolia.

14.01.2010 09:26
Park v Nitre Foto: ,
ilustračné foto
debata

„Krajský stavebný úrad povolil umiestnenie stavby ešte predtým, ako právoplatne posúdil, ktoré zo stromov v parčíku majú byť vyrúbané a ktoré nie. Tým bol porušený zákon,“ hovorí o dôvodoch rozhodnutia súdu právnik Peter Wilfling, ktorý zastupuje nespokojných občanov.

Podľa neho by rozsudok mohol byť precedensom pre celé Slovensko. „Týka sa to mnohých stavebných konaní, kde stavebné úrady zastávali názor, že nie je potrebné najprv rozhodovať o výrube stromov,“ tvrdí.

Aktivisti súdne rozhodnutie vítajú a zvažujú v kauze ďalšie kroky. „Konečne sa ukázalo, že územné rozhodnutie z roku 2006 je neplatné,“ vyhlásila členka občianskeho združenia za záchranu parku Soňa Párnická. Ako pripomenula, práve na základe tohto dokumentu hlavné mesto narýchlo v prospech investora menilo územný plán.

Podľa pôvodnej verzie mal park zostať zelenou plochou, zmena však z neho urobila stavebnú parcelu. Na pozemku asi polhektárového parčíka rástlo pred niekoľkými rokmi vyše 120 stromov a kríkov. Aj po výruboch ich tam stále zostalo asi 35. Pravda v stredu požiadala o reakciu aj krajský stavebný úrad a investorskú firmu Strabag-ZIPP. Do uzávierky však neodpovedali.

debata chyba