Brutalitu v Kameňanoch idú zastaviť nezamestnaní dobrovoľníci

21.01.2010 09:32
Hliadka, Ján Žiga
Ján Žiga-Tamáš, jeden z deviatich členov občianskej hliadky v Kameňanoch, chce, aby sa v obci žilo bezpečnejšie. Autor:

Napätie, strach, zlodejčina i brutalita sa šíria čoraz viac dedinkou Kameňany v okrese Revúca. Zamedziť ďalšej kriminalite sa snaží aj deväť miestnych nezamestnaných, ktorí sa po trojiciach začali striedať noc čo noc v hliadkovaní ulicami obce. Aby Kameňanci mohli pokojnejšie spávať.

V Kameňanoch, kde žije vyše sedemsto ľudí, z nich väčšina sú Rómovia, je zlá sociálna situácia i vyše šesťdesiaťpercentná nezamestnanosť. Prípady krádeží sa objavovali už aj v minulosti, v posledných týždňoch však prerástli do oveľa závažnejších skutkov.

„Začalo sa to asi pred dvomi mesiacmi. Dvaja neznámi prepadli v noci krčmárku vracajúcu sa domov z roboty. O mesiac nato zasa pätica miestnych mladíkov prepadla staršiu paniu a na Nový rok bola prepadnutá ďalšia stará žena. Deväťdesiatročnú babičku žijúcu osamote prepadli opäť miestni výrastkovia a sekerou jej spôsobili vážne poranenia. Stále je v nemocnici,“ hovorí starostka obce Mária Zuzindláková.

Posledné prípady násilia obyvateľov obce nahnevali. Rozhodli sa proti násilníkom zakročiť. Z radov nezamestnaných sa prihlásilo deväť mužov. Vytvorili hliadky a po nociach strážia dedinu. Medzi hliadkujúcimi je aj Ján Žiga-Tamáš, ktorý sa už na drzosť niektorých mladistvých v obci nemohol dívať. „Kradlo sa tu aj v minulosti, no to, čo sa deje teraz, nebývalo. Prihlásil som sa preto, lebo chcem, aby sa tu žilo bezpečnejšie,“ podčiarkol.

Každý deň od deviatej večer do tretej ráno sa hliadky striedajú po trojiciach. „Inštrukcie, čo môžu a čo nie, im dali aj policajti. Označení sú reflexnými páskami, my ich ešte vyzbrojíme veľkými baterkami a slzotvorným plynom. Večer zaznamenávajú pohyb mladistvých, ktorí by v prípade výskytu ďalších prípadov kriminality mali čo vysvetľovať,“ poznamenáva ďalej Zuzindláková. Odkedy hliadky fungujú v teréne, je podľa nej v dedine pokoj.

Obec sa zatiaľ márne usiluje o to, aby mala opäť vlastnú policajnú stanicu. Policajti z Jelšavy tam síce chodia na obhliadky, no aby mali Kameňany stále na očiach, na to nemajú kapacity. Policajnej stanice sa ľudia v minulých dňoch dožadovali aj petíciou, pod ktorú sa ich podpísalo 185.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku