Národniarsky Tvrdošín je magnet na eurofondy

Hospodárska kríza obišla malé, deväťtisícové oravské mestečko Tvrdošín. Kým niektoré samosprávy si museli vlani uťahovať opasky, ono zažívalo nebývalý rozvoj. Mesto, ktorému šéfuje poslanec za SNS Ivan Šaško, získalo za dva roky z eurofondov a zo štátneho rozpočtu viac ako 10 miliónov eur. Väčšinu peňazí vytiahol Šaško cez ministerstvá ovládané národniarmi.

22.02.2010 09:07
Rafaj, Šaško Foto:
Tvrdošín je mimoriadne úspešný v čerpaní peňazí z eurofondov, ktoré spravujú ministerstvá ovládané SNS. Na čele mesta je národniarsky poslanec Ivan Šaško (vpravo), na fotografii s kolegom Rafaelom Rafajom.
debata

Tvrdošín sa bude pýšiť novou pešou zónou, zrekonštruovanými školami, ďalšími kilometrami kanalizácie, moderným kultúrnym strediskom, ale aj novou fasádou radnice a obnoveným gotickým kostolom. Na Slovensku je takmer tritisíc miest a obcí. Keby mala byť len polovica z nich takto úspešná, nestačili by všetky eurofondy pre Slovensko na roky 2007 až 2013. To je 11,36 miliardy eur.

Šaško za úspechom vidí jedine schopnosť pripraviť dobré projekty. Reči o tom, že národniarske ministerstvá uprednostnili svojich starostov a primátorov, odmieta. „To sa iba rozpráva. Sú tu nezávislé komisie, ktoré projekty posudzujú. Neviem, prečo by som ja mal mať nejakú výhodu,“ reagoval Šaško.

Nie všetci obyvatelia prijímajú rozvoj mesta bez výhrad. Predseda miestneho družstva Anton Palider otvorene hovorí o straníckom klientelizme. „Som za, nech sa nám darí, ale nie vďaka politickým konexiám a na úkor iných,“ vyčíta vedeniu.

Šaška chvália miestne noviny

Ďalšie milióny do mesta pritiekli nepriamo. Cez Slovenský vodohospodársky podnik alebo Žilinský samosprávny kraj, ktorý dal pol milióna eur na rekonštrukciu tunajšieho gymnázia. „Projekt bol na ministerstve výstavby schválený najmä s pomocou primátora,“ píšu mestské noviny Tvrdošín.

V novinách sa mesto rovnako chváli, že Slovenská pošta, s ktorej riaditeľom má primátor „veľmi dobrý vzťah“, začala vlani výstavbu jedinej novej pošty – práve tu. Ministerstvo výstavby tu zase ako pilotný projekt stavia nízkoenergetický trojpodlažný bytový dom. Tvrdošín patrí k najúspešnejším v zatepľovaní bytových domov.

Prúd eurofondov smerujúcich na sever Oravy neustane ani tento rok. V týchto dňoch Tvrdošínu na ministerstve životného prostredia schválili prestavbu poslednej kotolne na uhlie v meste. „Projekt nám úspešne prešiel, vôbec ani neviem ako. Len sme sa dozvedeli, že bol dobre pripravený,“ vysvetlil primátor Šaško. Mesto má podaných aj rad ďalších projektov.

Rebríček neexistuje

Zistiť, ktoré samosprávy sú v čerpaní eurofondov najúspešnejšie, nie je jednoduché. Podľa Ivana Kuhna z Konzervatívneho inštitútu takýto rebríček neexistuje. „Tvrdošín je však výrazne nadpriemerný,“ myslí si.

Kuhn pripustil, že mesto je v problematike eurofondov dobre zorientované. Zistil však, že napríklad jeho žiadosť o modernizáciu ZŠ Medveckej za viac ako milión eur mu bola na ministerstve výstavby vlani schválená aj napriek tomu, že obsahovala neoprávnené náklady. „To je pri inak prísnom posudzovaní nie celkom štandardný postup. Naznačuje, že tam bol záujem schváliť žiadosť za každú cenu,“ dodal Kuhn.

Protipólom Tvrdošína sú samosprávy, ktorým sa pri čerpaní eurofondov nedarí vôbec. Napríklad Štúrovo. Zástupca primátora Rudolf Szép vraví, že pripravili už viac projektov, zakaždým neúspešne. „Už dvakrát nám neprešiel ani projekt na rekonštrukciu slovenskej základnej školy,“ sťažuje sa Szép.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy