V Udiči utvorili slovenský rekord z papierových kvetov

22.04.2010 22:09
Rekord, Trenčín
Dvojkilometrová reťaz kvetinových lupienkov z papiera. Autor:

Slovenský rekord utvorili v Udiči, dedinke neďaleko Považskej Bystrice. Žiaci miestnej školy vytvorili ku Dňu Zeme takmer dvojkilometrovú reťaz z papierových kvetov.

„Rekord je platný. Certifikát dostanú, keď predložia dokumentáciu, fotografie, videozáznam a vyhlásenie svedkov. Ale podľa informácií, čo mám, reťaz bola celistvá, takže je to nový, ustanovujúci slovenský rekord,“ povedal Igor Svítok zo spoločnosti Slovenské rekordy.

Miestna základná škola pripravila ku Dňu Zeme viaceré aktivity, napríklad besedy alebo sadenie stromčekov. Predovšetkým sa však zamerali na vytvorenie slovenského rekordu. Škola má 209 žiakov, rekordmánia chytila všetkých, žiakov aj ich učiteľov.

„Na Deň Zeme by celá planéta mala rozkvitnúť, túto reťaz by sme jej chceli venovať k sviatku. Podľa nášho odhadu bude mať reťaz asi 2 kilometre,“ tipovala pri jej rozvíjaní učiteľka Božena Kováčiková.

„Touto reťazou symbolicky obvinieme našu planétu. Je Deň Zeme, vtedy by sme sa mali o ňu viac starať, viac ju zveľaďovať a chrániť,“ povedal siedmak Peter Pacek.

Deti a pedagógovia kládli reťaz popri ceste od základnej školy po materskú. Odhad Boženy Kováčikovej bol správny, po zmeraní zistili, že je dlhá 1910 metrov. Každé dieťa vystrihlo aspoň jeden kvet, no boli aj rekordmani, ktorí ich vyrobili tisíce.

„Nastrihala som 3538 kvetov. Pomáhala mi mama, suseda a krstná,“ povedala žiačka Petra Chochliková.

„Ja som vyrobil 2237 kvetov. Trvalo mi to 6 hodín, niečo som nastrihal ešte v škole, ale väčšinu doma. Všetko som nastrihal sám, nikto mi nepomáhal,“ dodal Nikolas Beník, ďalší žiak tejto školy.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku