Holíču sa zrútil kus histórie

10.05.2010 06:02
Halíč, múr
Zrútená časť oporného múru vodnej priekopy sa stala okamžite atrakciou, na ktorú sa chodili pozerať všetci Holíčania. Autor:

Oporný múr vo vodnej priekope okolo Holíčskeho zámku sa sčasti rozpadol. Podľa miestnych môže byť jednou z príčin aj výrazné prehĺbenie vodnej priekopy. Radnica ju po rokoch chátrania dala vlani vyčistiť, napustiť vodou a ponúkla ju ako turistickú atrakciu na člnkovanie. Tehlový múr stojí v priekope približne 250 rokov.

Primátor Zdenko Čambal akékoľvek pochybenie pri čistení vodnej priekopy odmieta. „Osemdesiat rokov každý na zámok kašľal, teraz sa to prejavilo aj na tomto múre. Odstránili sme náletové dreviny, ktoré tam nemali čo robiť, odviezli nánosy bahna, ale všetko sa robilo pod dohľadom odborníkov. Spod samotného múra sa do vzdialenosti asi jedného metra nánosy neodvážali,“ vysvetľuje.

Za zrútením časti tehlového múra vidí primátor tuhú zimu a výdatné jarné dažde. Presnú príčinu zrútenia však musí pomenovať statik. Radnica sa podľa Čambala pustí do opravy spadnutej časti. Použiť chce 17-tisícovú dotáciu z ministerstva kultúry pôvodne určenú na opravu historickej budovy fajansy, rezervný fond a radnica pravdepodobne vyhlási aj zbierku.

Člnkovanie vo vodnej priekope ohrozené nie je, sezóna sa začne podľa plánu koncom mája. „Zrútenú časť označíme, ale člnkovaniu nič nebráni. Zaviazali sme sa prevádzkovať túto aktivitu najmenej päť rokov, to dodržíme,“ dodáva primátor.

Zámok, bývalé letné sídlo Márie Terézie, má pestrú nielen minulosť, ale aj súčasnosť. Vedenie mesta Holíč po roku 1989 predalo zámok súkromnej firme, ktorá ho nechala chátrať. Pred tromi rokmi sa opäť stal majetkom mesta, ktoré začalo s postupnou rekonštrukciou. Dominanta mesta je národnou kultúrnou pamiatkou.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk