Skalica zmení kostol na kultúrne centrum

14.07.2010 09:20
Skalica, kostol,
Niekdajší jezuitský kostol patrí k najčastejšie navštevovaným pamiatkam v Skalici. Autor:

Z barokového kostola v Skalici sa stane kultúrne centrum. Jednu z dominánt mestskej pamiatkovej zóny obnovia za dva a pol milióna eur. Kostol, ktorý bol v minulosti súčasťou jezuitského kláštora, už dávno neslúži na náboženské obrady.

„Interiér kostola vrátime do pôvodnej podoby. Odvlhčíme steny, vybúrame nevhodné druhotné konštrukcie, urobíme nové podlahy, vybudujeme zázemie pre návštevníkov a účinkujúcich. Kostol bude mať nové vykurovanie, osvetlenie, ozvučenie, zreštaurované budú prvky oltárnej architektúry, ale aj kazateľnice a spovednice,“ opísal rozsah rekonštrukcie Jozef Hlavatý z Mestského úradu v Skalici. Väčšinu peňazí získala radnica z európskych fondov, mestská pokladnica prispela povinnými piatimi percentami.

Jedným z turistických lákadiel v meste boli krypty pod kostolom, do ktorých sa návštevníci mohli dostať. „Vstup do podzemného priestoru s kryptami zostane zachovaný, pri prehliadkach bude podzemie sprístupnené pre verejnosť,“ dodáva Hlavatý.

Bývalý jezuitský kostol zo 17. storočia je národnou kultúrnou pamiatkou. Skalickí poslanci sa pred pár rokmi dohadovali, či jeho využívanie na výstavy, koncerty a divadelné predstavenia nie je znesvätením. Napokon sa uspokojili s informáciou, že kostol bol pravdepodobne už v 18. storočí odsvätený, a teda nič nebráni jeho novej funkcii.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku