Pravicová koalícia stavila na primátorku Vášáryovú

21.09.2010 15:31, aktualizované: 18:57
Magda Vašáryová
Poslankyňa za SDKÚ Magda Vášáryová. Autor:

Politický obchod je spečatený, vidina zisku primátorského kresla zatienila vzájomné nezhody. Päť stredopravých strán zastúpených vo vládnej koalícii - SDKÚ, KDH, SaS, Most-Híd a OKS - uzavrelo aj koaličnú dohodu o spoločnom postupe v komunálnych voľbách v Bratislave. Na funkciu primátorky hlavného mesta sa všetky chystajú podporiť nominantku SDKÚ, bývalú herečku a diplomatku, v súčasnosti poslankyňu Národnej rady aj bratislavskej župy Magdu Vášáryovú.

Hoci najmä pre kresťanských demokratov bola pôvodne Vášáryová neprijateľná, postoj k nej napokon zmenili. Zrejme však nie zadarmo. Za „odmenu“ majú dostať viac vyšších miest pre svojich nádejných poslancov na spoločnej kandidátke. SDKÚ by navyše nemala získať ani jeden viceprimátorský post. Kreslá troch viceprimátorov by si mali rozdeliť KDH, SaS a Most.

Šéfka bratislavského zväzu SDKÚ Lucia Žitňanská zatiaľ o podrobnostiach zmluvy nič bližšie neprezradila. „Od každej strany sa očakával kompromis,“ povedala vyhýbavo. Predseda bratislavskej organizácie KDH Dušan Pekár označil kompromis, na ktorý pristúpila jeho strana, za „veľký“.

Na otázku, čo by považovala za úspech tejto koalície, Žitňanská odpovedala stručne: „Mať primátora.“ O silnej motivácii obsadiť práve tento prestížny post svedčí aj priznanie partnerov, že na úrovni viacerých mestských častí už spoločne kandidovať nemienia. V Petržalke, Dúbravke a asi aj v Ružinove pôjdu SDKÚ a KDH do volieb osve. V Starom Meste zase Most odmieta podporiť ako kandidátku na starostku ďalšiu parlamentnú poslankyňu SDKÚ Tatianu Rosovú.

Vášáryová sa na podpise dohody nezúčastnila. Má však už najvyšší čas začať kampaň, keďže do volieb zostávajú len dva mesiace. Podľa Žitňanskej by kampaň mala byť štandardná, za kľúčové považuje „rozprávať sa s ľuďmi“. Bratislavská líderka SDKÚ ešte dodala, že program pre metropolu pravica predstaví až po zosúladení programových téz všetkých partnerských strán.

Najmä kompromis medzi SDKÚ s KDH sa rodil dlho, obe strany majú na seba navzájom „ťažké srdce“. Figeľovci dzurindovcom vyčítajú, že kandidatúru Vášáryovej vyhlásili bez predchádzajúcich rokovaní s nimi. Ten istý prehrešok im zazlievali aj pred vlaňajšími regionálnymi voľbami, keď podobne bez vyjednávania predstavili súčasného župana Pavla Freša. Naopak, dzurindovci figeľovcom pripomínajú, že v komunálkach 2006 nepostavili vlastného nominanta a podporili ich kandidáta Andreja Ďurkovského, no očakávanú podporu Freša zo strany KDH vlani nepocítili.

Slovenská metropola je tradičnou baštou pravice. Po roku 1989 v ňom ľavica nedostala šancu. Teraz s podporou ľavicového Smeru na primátora kandiduje súčasný starosta Petržalky, župný poslanec a exminister školstva za bývalú SDĽ Milan Ftáčnik.

„Som rád, že mám konečne partnera do diskusie o tom, ako riešiť problémy dopravy, otvorenej samosprávy či záchrany parkov a zelene, ktoré sa v meste počas 20 rokov pôsobenia KDH i SDKÚ riadne nakopili,“ reagoval Ftáčnik na podpis dohody. Zároveň svoju súperku Vašáryovú vyzval na vecnú diskusiu, „pretože len tá pomôže ľuďom vybrať lepšieho kandidáta, človeka, ktorý tie riešenia ponúka a neskrýva sa za centrály politických strán“.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk