Chránené Parížske močiare skrývajú riziko

10.10.2010 17:37
Gabriel Mihalik
Závoru, pri ktorej stojí starosta Gabriel Mihalik, nebolo počas povodne vidno. Autor:

Na prírodný unikát Parížske močiare sa pozerajú ľudia v okolitých obciach s obavami. Tečie tadiaľ Parížsky potok, ktorý sa roky neudržiaval, zarástol a v čase povodní ohrozoval domy v Gbelciach a Novej Vieske. Územie je však Národnou prírodnou rezerváciou, a tak je spevnenie hrádze neľahká úloha.

Starosta obce Gbelce Gabriel Mihalik hovorí o dileme. „Čo je dôležitejšie? Ochrana prírody alebo ochrana ľudí a majetku? Potok v močiari sa neudržiaval dlho, rezervácia zostala nedotknutá. Všetko to však zarástlo, zanieslo sa dno a voda tadiaľ nemôže pri návalových dažďoch rýchlo pretekať a vylieva sa na dedinu.“

Časť hrádze pri susednej obci Nová Vieska sa pred niekoľkými mesiacmi dokonca narušila.

Doprostred hrádze sa pre hustý porast podľa starostu nedostanú nákladiaky s pieskom. „Ak by sa hrádza pretrhla aj tu, v nedostupnom teréne, len v Gbelciach by zaplavilo štyri ulice,“ dodal Mihalik. Podľa vodohospodárov bol na potoku tento rok po každej väčšej búrke vyhlásený druhý až tretí stupeň povodňovej aktivity.

Obec sa preto dohodla s Vodohospodárskym podnikom a Obvodným úradom životného prostredia v Nových Zámkoch na dvoch zásahoch v Parížskych močiaroch. „Do konca tohto roka sa spevní hrádza s lomovým kameňom tak, aby po nej mohli v prípade núdze prechádzať autá. Do decembra 2011 sa potok prečistí od trstiny a nánosov,“ naznačil Mihalik. Všetko sa to však bude musieť robiť pod dohľadom ochranárov, keďže sa do úprav zapojí aj špeciálna technika.

Správca a ochranca močiara Jozef Medveď to víta. Tým, že močiar zarástol, sa totiž ohrozili vzácne živočíšne druhy, pre ktoré je chránený. „Kvôli trstine sa výrazne zmenšili voľné vodné plochy, a preto napríklad ubudlo vtáctva. Keď sa tie lagúny prečistia a otvoria, mohli by sa vrátiť.“

Parížske močiare majú rozlohu vyše 180 hektárov. Ukrývajú sa tu niektoré druhy zvierat, ktoré inde na Slovensku neboli pozorované alebo patria do Červenej knihy ohrozených a vzácnych druhov. Často tu oddychujú sťahovavé vtáky. Býva tu tiež korytnačka močiarna a možno tu nájsť aj vydru riečnu. Žiaľ, niekedy aj vydru zastrelenú, ako dodal správca Medveď.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

23,99
Amore biele ľalie

Amore biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk