Po veži hrozí aj zrútenie kostola

Stredovekému kostolu v Zacharovciach v okrese Rimavská Sobota, ktorý je na zozname kultúrnych pamiatok, hrozí zrútenie. Objekt z pätnásteho storočia už prišiel v roku 2002 o štyridsaťmetrovú vežu, ktorá sa zvalila na svah a cestu. Teraz hrozí zničenie celého chrámu.

09.03.2011 12:31
Kostol, Zacharovce Foto:
Kostolík z 15. storočia prišiel pred 8 rokmi o vežu. Teraz ho čaká architektonická štúdia.
debata

Vzácny kostol čoraz viac pripomína ruinu. Do objektu už roky zateká voda, plesnivejú steny. Podľa starostky Zacharoviec Ruženy Gembickej sa zo spomínaných dôvodov v ňom už pätnásť rokov neslúžia pobožnosti. Kostol patrí štátu, no využívala ho reformovaná kresťanská cirkev.

Pokusov na jeho záchranu bolo niekoľko, zatiaľ však nevyšiel ani jeden. Samospráva hľadala peniaze aj v New Yorku, keďže veža sa zrútila presne rok po páde newyorských dvojičiek po útoku teroristov 11. septembra 2001. Starostka sa obrátila listom na magistrát v New Yorku s prosbou o finančnú výpomoc či vyhlásenie zbierky, z Ameriky však neprišla odpoveď dodnes.

„O kostolík by sme veľmi neradi prišli. Mrzí nás už zrútenie kostolnej veže, ktorá bývala dominantou obce a vidieť ju bolo z ďaleka,“ zdôrazňuje starostka. V najbližších týždňoch budú v kostole robiť štúdiu o jeho záchrane, obnove, no aj budúcom možnom využití študenti architektúry. „Hotová bude do mája tohto roku,“ zdôrazňuje doktorand z Fakulty architektúry Stavebnej technickej univerzity v Bratislave Róbert Erdélyi, ktorý sa špecializuje na problematiku záchrany a využitia ohrozených kostolov na Slovensku.

Na základe štúdie bude možné vytvoriť projekt rekonštrukcie vzácneho objektu. Bude však treba nájsť investora.

Obec chce kostolík zachrániť aj pre rozvoj cestovného ruchu. O kostole sa totiž rozpráva, že je pod ním pochovaný jeden z husitských vodcov, ktorý padol v známej bitke pri Lučenci pred päťsto rokmi. Hrob by mal odhaliť archeologický výskum, ktorý by sa pri oprave chrámu uskutočnil.

Archeológa Alexandra Botoša z Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote by nález krypty pod kostolom neprekvapil. „V stredovekých kostoloch bývalo bežné, že významnejších ľudí pochovávali v interiéroch chrámov. Že sa nájdu hroby aj pod kostolom v Zacharovciach preto považujem za dosť pravdepodobné,“ podotkol.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy