Hrad Revište sa dočkal záchrancov

09.05.2011 09:15
Revište
Združenie na záchranu hradu Revište už tento rok plánuje začať práce na zrúcanine v Revištskm Podzámčí. Autor:

Zrúcanina hradu Revište pri Žarnovici sa postupne mení na neforemnú kopu sutiny. Zastaviť chátranie a zachrániť, čo sa ešte dá, sa chce pokúsiť Združenie na záchranu hradu Revište.

„Je to jeden z mála hradov u nás, o ktorý sa nikto nestaral a ktorý to určite potrebuje. Už nedokáže ďalej čeliť prírodným živlom a postupne zaniká. Chceme zastaviť chátranie jeho pozostatkov a uchovať torzo hradu pre budúce generácie,“ zdôvodňuje Ratibor Mazúr z novozaloženého združenia.

Hrad sa nachádza v Revištskom Podzámčí, ktoré je mestskou časťou Žarnovice. „V minulosti som oslovoval rôzne občianske združenia a organizácie, aby sa záchrany hradu ujali. O to viac ma teší, že sa konečne našli nadšenci, ktorí sa tomu budú venovať. Určite môžu rátať s našou podporou a pomocou,“ hovorí žarnovický primátor Kamil Danko.

Združenie teraz rokuje s Lesmi SR, ktorým patria pozemky. „Len čo budú vyriešené tieto vzťahy, pustíme sa do práce a po konzultácii s pamiatkarmi a pamiatkarskom prieskume by sme chceli pod ich dohľadom prejsť k záchrane časti ruín, ktoré sa ešte zachrániť dajú,“ doplnil Mazúr. V tomto roku plánujú zrúcaninu vyčistiť od náletovej zelene, upraviť prístupové cesty a osadiť informačné tabule.

V súčasnosti sa venujú dokumentovaniu dejín hradu aj celej lokality, pričom rátajú aj s ľuďmi z tohto regiónu, ktorí by im mohli pomôcť zachovanými historickými obrazovými a písomnými materiálmi.

V záchrane a propagácii hradnej zrúcaniny vidí združenie aj možnosť rozvoja turizmu. Mesto má totiž vo svojom územnom pláne Revištské Podzámčie vymedzené ako lokalitu na rekreačné a relaxačné účely. Je tam zriadená lodenica aj kemp.

Korene histórie hradu Revište siahajú do 13. storočia, prvé písomné zmienky pochádzajú z prvej polovice 14. storočia. Viackrát zmenil majiteľov aj svoj vzhľad. V 18. storočí vyhorel, postupne pustol a v 19. storočí bol už iba ruinou.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

73,99
Srdce červené ruže srdiečka

Srdce červené ruže srdiečka

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk