Na počesť Franza Liszta sa má premenovať bratislavské Predstaničné námestie

08.11.2011 14:10
Franz Liszt
Skladateľ Franz Liszt. Autor:

Poslanci mestskej časti Staré Mesto schválili zmenu názvu terajšieho Predstaničného námestia na Predstaničné námestie Franza Liszta. Návrh poputuje do mestského zastupiteľstva hlavného mesta Bratislavy, kde budú o ňom mestskí poslanci ďalej rokovať.

Pôvodne malo byť Námestie Franza Liszta v centre mesta na pešej zóne. Uvažovalo sa aj o Medenej ulici, ale tam v minulosti fungoval výbeh pre psov, a preto poslanci uznali toto miesto ako nevhodné. Poslanci sa nakoniec zhodli, že najlepším priestorom na uctenie jeho pamiatky je práve Predstaničné námestie.

 „V roku 1899 sa v tejto lokalite nachádzala ulica pomenovaná po skladateľovi, mal rád vlaky a hlavnú stanicu. Staré Mesto si chce týmto pripomenúť akou významnou osobnosťou bol,“ uviedol Tomáš Halán, hovorca bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.

Zákon tvrdí, že v čase vyhlásenia volieb sa nemôžu meniť názvy ulíc, kvôli tomu, aby sa zabránilo zmätku spojených so zmenou trvalého bydliska. Pokiaľ návrh schvália aj mestskí poslanci, Predstaničné námestie sa premenuje 11.3.2012. Bra­tislavský primátor Milan Ftáčnik chce námestie, ktoré ponesie názov po tomto slávnom skladateľovi v Bratislave. „Jeho vzťah k Bratislave a k Slovensku je neprehliadnuteľný a dôležitý pre naše mesto, pretože je málo osobností, ktorými sa môžeme pochváliť, ako sa môžeme pochváliť Franzom Lisztom,“ vyjadril sa predčasom Ftáčnik.

Známy uhorský virtuóz, skladateľ a dirigent Franz Liszt sa narodil 22.10.1811. K hudbe ho odmalička viedol tec. Už ako 9-ročný hral na koncerte v Bratislave. Práve tu sa začala jeho závratná kariéra. Zapáčil sa slovenským šľachticom, ktorí sa zaviazali na šesť rokov, že mu budú poskytovať umelecké štipendium 600 zlatých ročne na štúdium vo Viedni. V Bratislave potom vystupoval Liszt ako nádejný mladý umelec a neskôr aj ako génius hudby 19. storočia. Okrem hrania sa venoval aj výučbe a veľkoryso sa angažoval v mnohých dobročinných podujatiach.

Iniciatíva na premenovanie ulice prišla od Matice Slovenskej. Premenovanie ulice je vyvrcholením osláv, ktoré sa konali v októbri v bratislavskom Primaciálnom paláci. „Dá sa povedať, že Franz Liszt bol vo svojej dobe čosi ako ‚superstar‘. Ako fenomenálny klavirista prvý absolvoval obrovské turné od Uralu až po Turecko a Španielsko. Na margo ošiaľu a hystérie, ktorú vyvolával na koncertoch, použil nemecký básnik Heinrich Heine pojem lisztománia,“ povedal vo svojom príhovore predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

Pri príležitosti 200. výročia od narodenia Liszta sa v Slovenskom národnom múzeu koná až do konca mája 2012 výstava Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk