Zruší spor o nájomné letisko v Martine?

Verejné letisko v Martine po 60 rokoch možno skončí. Jeden z vlastníkov pozemku pod vzletovou a pristávacou dráhou požiadal ministerstvo dopravy o zrušenie letiska, pretože sa s jeho prevádzkovateľom nedohodol na nájomnom a ani so štátom a mestom na prípadnej výmene pozemkov.

22.01.2012 16:00
letisko v Martine, lietadlá Foto:
Pri letisku Martin-Tomčany sa nachádza aj letecké múzeum s lietadlami, ktoré už doslúžili.
debata (2)

„Mestu aj štátu sme ponúkli, že ak chcú, aby tam letisko bolo, nech nám dajú náhradné pozemky. Odpoveď bola, že to je problém prevádzkovateľa letiska a vlastníkov,“ hovorí právny zástupca majiteľa pozemku Milan Galanda. Predchádzajúcu cenu za prenájom nepovažovali za dostatočnú a zmluvu s prevádzkovateľom letiska neuzavreli ani minulý rok. „Keďže štát ani mesto nemali záujem problém riešiť, požiadali sme o zrušenie verejného letiska, nech si všetci vlastníci môžu s pozemkami robiť, čo chcú,“ dodal advokát.

Letisko v Martine je na ploche 22 hektárov a klient advokáta Galandu vlastní vyše 8-tisíc štvorcových metrov. Niektoré pozemky patria štátu, klubom, ktoré tam pôsobia, a ďalším súkromným vlastníkom. Prevádzkovateľom je Aeroklub Martin a jeho predseda Marián Themár uviedol, že s väčšinou zo súkromných vlastníkov majú podpísané dlhodobé nájomné zmluvy. Aeroklub peniaze na vyšší nájom, prípadne odkúpenie sporného pozemku nemá. Je občianskym združením, ktoré je financované len z darov, členských príspevkov, prípadne ešte 2 % z daní.

„Neviem si predstaviť, že by bolo letisko zrušené, bola by to veľká škoda nielen pre Martin, ale pre celý okruh športovcov, vyznávačov letectva, ale aj pre Slovensko,“ hovorí Marián Themár, predseda Aeroklubu Martin.

Letisko nevyužívajú len nadšenci motorového a bezmotorového lietania, ale aj Univerzitná nemocnica Martin, hasiči či záchranári. Na sústredenia do Martina chodia letci z Poľska, Nemecka, Holandska. Okrem Aeroklubu sídli na letisku aj Slovenské plachtárske centrum, letecké školy a počíta s ním Stredná odborná škola dopravná v Martine pre praktický výcvik v odbore súkromný pilot, ktorý je zatiaľ jediný na Slovensku. „Keby bolo letisko zrušené, nemali by študenti kam chodiť na výcvik,“ upozornila riaditeľka školy Jarmila Matejčíková.

Ministerstvo dopravy pripomienky k správnemu konaniu o zrušení letiska zatiaľ iba zhromažďuje, rozhodnúť musí do 60 dní. „Pre posúdenie ministerstva dopravy, či vydá súhlasné rozhodnutie vo veci udelenia súhlasu so zrušením civilného letiska Martin-Tomčany, bude dôležitá skutočnosť, či toto letisko spĺňa, alebo nespĺňa účel, na ktorý bolo zriadené, ako aj vyjadrenia účastníkov konania,“ informoval hovorca rezortu Martin Krajčovič.

2 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy