Riziko havárií sa nikdy nedá vylúčiť

06.09.2012 16:00

Aj pri dodržaní všetkých predpisov a zákonov predstavuje ťažba zlata kyanidovým lúhovaním riziko pre ľudí a životné prostredie. Tvrdí to riaditeľ Greenpeace na Slovensku Juraj Rizman, ktorý protesty samospráv a aktivistov považuje za opodstatnené.

Na strednom Slovensku sa znova zdvihla vlna odporu proti plánovanej ťažbe zlata. Sú obavy ľudí na mieste?
Úplne zdieľame tieto obavy, a to hlavne z dvoch dôvodov. Vzhľadom na nízke koncentrácie zlata v zásobách na Slovensku prichádza do úvahy povrchová ťažba a následné spracovanie pomocou kyanidových roztokov. Prvý dôvod, ktorý je environmentálne kontroverzný, je povrchová ťažba, pri ktorej vzniká voľne viditeľný lom a hlboká jama, čo je veľkým zásahom do krajiny. Druhým je použitie kyanidového lúhovania, proti ktorému máme vážne výhrady a sme za jeho úplný zákaz, ako je to napríklad v Česku, Nemecku alebo Maďarsku.

V čom vidíte najväčšie riziká?
Z minulosti sú známe viaceré havárie, keď došlo k úniku kyanidových zlúčenín počas ich prepravy na miesto spracovania alebo z odkalísk do podzemných vôd a pôdy. K najznámejším určite patrí pretrhnutá hrádza odkaliska po kyanidovom lúhovaní v rumunskej Baia Mare v roku 2000, kde bolo znečistených niekoľko sto kilometrov vodných tokov, či prípad z Kirgizska, kde havaroval kamión s kyanidom, ktorý kontaminoval vodu. Mnoho ľudí, ktorí ju pili, skončilo v nemocnici a niektorí dokonca zomreli.

Ťažiarske spoločnosti argumentujú, že táto metóda patrí v rámci Európskej únie k tzv. BAT technológiám, teda najlepšie dostupným z pozície najnovších vedeckých poznatkov a je bezpečná.
Teoreticky rozumieme tomu, že banský priemysel presadzuje využitie kyanidu, pretože je to najefektívnejšia metóda získavania zlata v malých koncentráciách. Uznávame aj to, že v baníctve sa za posledných desať, dvadsať rokov urobil veľký pokrok v zabezpečení opatrení, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Na druhej strane je tu stále ľudský faktor alebo prírodné živly. Havárie boli, sú a zrejme aj budú. To riziko sa nikdy nedá vylúčiť.

Spolu s Kremničanmi sa vám podarilo presadiť do zákona účasť samospráv na rozhodovaní o finálnej ťažbe. Sú tu však určité snahy zmeniť ho.
S touto iniciatívou prišla Slovenská banská komora, ktorá by samosprávam chcela túto kompetenciu obmedziť, pretože presadzuje záujmy baníckeho priemyslu. Jednoznačne sme za zachovanie tejto právomoci dotknutých obcí a samosprávnych krajov. Oni najlepšie vedia, čo ich ľudia chcú, čo je pre región dlhodobo prínosné. Či chcú baňu, alebo majú v pláne niečo iné, napríklad rozvoj turizmu alebo iný priemysel.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk