Trať mládeže bude mať svoje múzeum

Múzeum Trate mládeže vznikne v priestoroch železničnej stanice v Banskej Štiavnici. Návštevníkom chce ponúknuť reálny obraz i zákulisie veľkej mládežníckej brigády, ktorej sa zúčastnilo viac ako 47-tisíc dobrovoľníkov.

03.10.2012 12:31
Múzeum Trate mládeže Foto:
V priestoroch banskoštiavnickej železničnej stanice zakladá občianske združenie Štokovec Múzeum Trate mládeže.
debata

Múzeum zakladá občianske združenie Štokovec, ktoré už tretí rok pretvára nevyužité priestory banskoštiavnickej železničnej stanice na umelecko-kultúrne centrum. Sprístupniť verejnosti ho chcú v lete na budúci rok.

„Trať mládeže je fenomén, preto sme sa rozhodli predstaviť ju komplexne na širšom dobovom pozadí. Neustále sa stretávame s názormi, ktoré interpretujú túto stavbu zjednodušene a vyzdvihujú najmä jej spomienkovú hodnotu. Naším zámerom je však odkryť aj zákulisie tejto hromadnej mládežníckej brigády, ktoré sa viaže k vtedajšiemu politickému režimu,“ hovorí o projekte Zuzana Bodnárová zo združenia.

Prvé predmety do múzea zozbierali pred tromi rokmi pri príležitosti 60. výročia otvorenia novej vlakovej trate z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice. Ďalšie exponáty chcú získať od žijúcich pamätníkov a ich potomkov. „Uvítame akékoľvek predmety s historicko-muzeálnou hodnotou, ktoré súvisia s touto stavbou. Odznaky, vlajky, preukazy úderníkov, korešpondenciu či fotografie, ktoré sú nám ich majitelia ochotní darovať alebo zapožičať,“ spresňuje Bodnárová.

Okrem vizuálneho materiálu plánujú členovia združenia aj rozhovory so žijúcimi pamätníkmi výstavby. Ich spomienky budú tvoriť zvukový archív múzea.

Zber exponátov, ktorý práve štartujú, potrvá do odvolania. Všetci, ktorí majú záujem prispieť do muzeálnej zbierky, sa môžu od piatka 5. októbra kontaktovať prostredníctvom mailu na muzeum@tratmladeze.sk alebo telefonicky na 0944 079 133. Mená darcov a podporovateľov budú postupne zverejnené na samostatnej webovej stránke Trate mládeže.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba